Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Stasik Ludwik

Ur. 8 czerwca 1955 r. w Sopocie; zm. 10 maja 1995 r. w Krakowie; pochowany na cmentarzu parafialnym w Głowience.

Absolwent LO w Wieliczce (1973); student Wydziału Prawa na UJ (1974-1979).

Pracownik Krakowskiego Wydawnictwa Prasowego RSW "Prasa-Książka-Ruch" (19771981) jako korektor nocny, fotoserwisant i referent w dziale wydawniczym; od lipca 1981 r. pracownik Sekcji Kultury ZRM NSZZ "S"; w 1982 r. zwolniony z pracy KWP RSW; znalazł zatrudnienie w Pracowni Rzeźbiarskiej S. Dousy, jako pomocnik K. Piotrowskiego; w latach późniejszych wykonywał prace restauratorskie i dekoracyjne w Polsce i za granicą.

Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Akademickiego Beczka w Krakowie; współpracownik SKS; od 1977 r. był głównym kontaktem branży wydawniczej i kolporterskiej łódzkiego KOR w Krakowie (wraz z J. Śreniowskim); współpracownik łódzkiego pisma "Zapis" (wykonywał prace redakcyjne, przepisywał teksty, itp.); w 1979 r. wydał wraz z B. Rostworowskim zbiór wierszy C. Miłosza z ryciną Goi na okładce; wydał również m.in. teksty L. Kołakowskiego.

W 1981 r. członek redakcji pisma "Bez Tytułu. Pismo społeczno-kulturalne NZS" (wraz z K. Budziakowskim, K. Gurbą, W. Łabajem, L. Sadowskim, J. Sieradzanem, A. Galicką, A.Muchą i T. Sułkiem); w 1981 r. wraz z J. Polkowskim tworzył sieć bibliotek zakładowych.

W stanie wojennym zaangażowany w kolportaż bibuły i niezależnych wydawnictw, współpracował z drukarzami krakowskimi, z M. Chojeckim w Warszawie; po otrzymaniu paszportu przewoził do kraju literaturę polską z Londynu, Paryża i Zurichu, którą następnie powielał w Krakowie; organizował na potrzeby niezależnej poligrafii farby, emulsję i inne materiały drukarsko-introligatorskie.

W l. 1982-1984 w jego mieszkaniu ukrywał się Józef Śreniowski; w okresie stanu wojennego został zatrzymany i zaaresztowany za posiadanie w dowodzie osobistym wpisu o pracy w ZRM NSZZ "S"; współpracownik wydawnictwa ABC; współorganizator pisma społecznokulturalnego "Feniks", które jednak nigdy nie ukazało się; w 1982 r. inicjator, organizator i współwykonawca akcji wmurowania w Rynku Głównym w Krakowie płyty "Nie oddamy Sierpnia / Solidarność Małopolska w II rocznicę podpisania porozumień gdańskich/ Kraków 1982"; w akcję w dn. 25 sierpnia 1982 r. byli zaangażowani m.in. K. Piotrowski, J. Donimirski, A. Zieliński, S. Markowski i P. Rey. Z inicjatywy S. Markowskiego i dzięki staraniom Małopolskiej "Solidarności" tablica została ponownie wmurowana w płytę Rynku (4 września 2010 r.); w 1983 r. przewiózł z Łodzi do Krakowa banery z żądaniami uwolnienia A. Słowika, G. Palki, J. Kropiwnickiego, J. Dłużniewskiego i R. Kostrzewy.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom I. Kraków 2012
Ostatnia weryfikacja danych: 2012-08-31