Ur. 11 kwietnia 1950 r. w Krakowie.
W 1973 r. uzyskał stopień mgr inż. elektrotechniki przemysłowej na AGH w Krakowie; doktorat (1983); habilitacja (2006); profesor nadzwyczajny AGH (2010). Ukończył kursy i szkolenia: specjalista serwisu sprzętu radiowo-telewizyjnego – ukończone III stopnie kursów, tytuł trenera państwowego II klasy – ukończone dwuletnie studium trenerskie AWF Gdańsk.
Na wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji AGH zatrudniony od 1974 r.
Członek Komitetu Założycielskiego "S" na AGH we wrześniu 1980 roku. W l. 1980-1981 wiceprzewodniczący Koła NSZZ "Solidarność" w Instytucie Elektroniki AGH.
Podczas strajku zorganizowanego na AGH po ogłoszeniu stanu wojennego pełnił funkcję członka Gwardii Strajkowej. Przewodniczył Tajnej Komisji "S" Instytutu Elektroniki, zbierając przez cały okres stanu wojennego składki związkowe z przeznaczeniem na pomoc dla rodzin osób internowanych i aresztowanych (m.in. odwiedzał te osoby w obozie w ZK w Załężu). Współtwórca i aktywny działacz podziemnych struktur "S".
Przy współpracy m.in. z KPN organizator i kolporter prasy podziemnej na terenie AGH i całego Krakowa. Uczestnik praktycznie wszystkich demonstracji organizowanych przez podziemną "S" w Krakowie i Nowej Hucie. Za udział w kontrmanifestacji na Rynku Głównym (1 maja 1983 r.) przesłuchiwany i zastraszany przez SB. 21 czerwca 1983 r. zatrzymany i szykanowany przez SB w Komendzie Głównej w Katowicach za próbę wniesienia flagi "S" na mszę papieską na górze Św. Anny. W l. 19831985 inwigilowany za opracowanie, zbieranie podpisów i wysłanie do Prezesa Sądu Najwyższego listu otwartego z żądaniem zwolnienia z internowania działaczy związkowych.
Mimo obrony doktoratu z wyróżnieniem przez kilka miesięcy odmawiano mu zatrudnienia (brak zgody POP PZPR w Instytucie Elektroniki i na szczeblu Uczelni), uzasadniając ten fakt brakiem podpisania deklaracji lojalności.
Zastraszany i szantażowany podczas przesłuchań na KW MO w Krakowie i Katowicach.
W 1989 r. zaangażowany w odbudowę związku w AGH, przewodniczący Koła NSZZ "S" w Instytucie Elektroniki AGH (1989-1995); wiceprzewodniczący i przewodniczący Komisji Wydziałowej EAiE AGH (lata 90.); członek Komisji Rewizyjnej (2014-nadal); członek Komisji Zakładowej (1989-2014); delegat na WZD RM (1989-1995).
Członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. L. Kaczyńskiego oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dwukrotnie był przewodniczącym Wydziałowej Komisji Wyborczej WEAiE, a także przewodniczącym Wydziałowego Kolegium Elektorów AGH; elektor do wyboru członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego; wielokrotny elektor do wyboru Rektora AGH. Przez wiele lat pracował w Rektorskiej Komisji ds. Mieszkaniowych; członek Komisji Pojednawczej na AGH. Obecnie jest członkiem Komisji Rewizyjnej NSZZ "Solidarność" na AGH oraz z ramienia Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" AGH – Rektorskiej Komisji ds. Wypoczynku i Rekreacji.
Brał udział w pracach Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego, w Komitecie Obywatelskim "Stare Miasto" pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003).
Marcin Byrski
Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31