Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Gwoździewicz Karol Franciszek

Ur. 17 października 1924 r. w Andrychowie, pow. wadowicki; zm. 13 listopada 2015 r. w Andrychowie; pochowany na cmentarzu komunalnym w Andrychowie.

W 1941 r. skierowany do prac przymusowych w Bielsku-Białej jako kominiarz. Pracował z P. Kusym, przez którego został zaprzysiężony w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) pod pseudonimem "Bajan". W 1943 r. aresztowany przez Gestapo w Bielsku-Białej.

Po zakończeniu wojny rozpoczął naukę i zdał maturę w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach.

W 1945 r. podjął pracę w Rejonowym Urzędzie Telekomunikacyjnym w Katowicach, w której z czasem objął stanowisko kierownicze, mimo iż nigdy nie należał do PZPR. Przeszedł na emeryturę w 1982 r.

W 1946 r. wstąpił do PSL mikołajczykowskiego.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r. w Rejonowym Urzędzie Telekomunikacyjnym w Katowicach.

Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z ukrywającymi się członkami "S" z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W styczniu 1982 r. rozpracował oficerów SB, działających w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

W 1985 r. nawiązał współpracę pomiędzy organizacją "Solidarity with Solidarity" z Londynu (T. Jarzembowski, ps. Tadeusz Jarski) a strukturami śląskiego podziemia. Kolporter prasy podziemnej na Śląsku i w Małopolsce.

Prowadził tzw. skrzynkę kontaktową "Solidarności", "Solidarności Walczącej", PPN oraz był członkiem komórki wywiadu i analiz. Ukrywał w swoim domu w Andrychowie poszukiwaną listem gończym J. J. Chmielowską.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31