Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Hlebowicz Jan

Herbu Leliwa, ps. "Stryj". Ur. 1915 r. w majątku Hlebowicze k. Grodna (obecnie Białoruś); zm. 3 kwietnia 1992 r. w Krakowie; pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W okresie II wojny światowej pomagał partyzantce polskiej i sowieckiej (tzw. "okrużeńcom"). Wysyłał paczki jeńcom sowieckim, przebywającym w obozach niemieckich.

Po wojnie wraz z braćmi wyjechał na Warmię. Ukończył Kursy Szkoły Średniej Ogólnokształcącej dla Dorosłych w Morągu (po 1947 r.). W końcu lat 40. XX w. prowadził sklep w Krynkach. W l. 50. XX w. przeniósł się do Krakowa, rozpoczynając pracę w Pracowni Konserwacji Zabytków i następnie w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu; od 1968 r. na emeryturze.

Po wprowadzeniu stanu wojennego pomagał strukturom konspiracyjnym: Porozumieniu Prasowemu "Solidarność Zwycięży", Krakowskiemu Oddziałowi "Solidarności Walczącej" i OKOR.

Jego mieszkanie przy ul. Brodzińskiego służyło w l. 1982-1989 jako stały punkt kontaktowy, magazyn prasy i papieru oraz punkt odbioru gazet konspiracyjnych i miejsce spotkań. Lokal był idealnym miejscem dla konspiracji – do Jana Hlebowicza przychodziło bowiem codziennie wielu kolekcjonerów na konsultacje oraz celem kupna, sprzedaży lub wymiany dzieł sztuki.

Kolekcjoner obrazów i dzieł sztuki.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31