Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Janiszewski Józef

Ur. 1 stycznia 1928 r. w Sikorkach, pow. goleniowski.

Rolnik. Od jesieni 1980 r. zaangażowany w pomoc w organizowanie i zakładanie wiejskich kół "Solidarności Wiejskiej" w gminie Gdów i w gminach sąsiednich. Wspierał Jerzego Hlebowicza, lidera "Solidarności" RI na tym terenie w organizacji spotkań z rolnikami.

Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z m.in. z Porozumieniem Prasowym "Solidarność Zwycięży" (M. Stachniuk i P. Hlebowicz) w l. 1983-1989, Ogólnopolskim Komitetem Oporu Rolników (J. Teliga, Jerzy i P. Hlebowiczowie) w l. 1984-1989 i "Solidarnością Walczącą" Oddziałem Krakowskim (M. Stachniuk i P. Hlebowicz) w l. 1985-1989.

Uczestniczył w budowie bunkra-drukarni "Wilno" im. gen. L. Okulickiego "Niedźwiadka" pod pracownią na posesji Anny i Jerzego Hlebowiczów w Zagórzanach (1983), gdzie drukowano m.in. "Kurierek B" i "Solidarność Zwycięży". Współorganizator zdobywania i przewozu na potrzeby drukarni m.in. papieru i sprzętu oraz dystrybucji gotowych gazet i ulotek podziemnych. W sporadycznych wypadkach pomagał w procesie druku oraz wykonywał funkcję kuriera i kolportera.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31