Ur. 30 sierpnia 1953 r. w Skawinie.
Absolwent Wydziału Filologii Polskiej UJ (1979).
W l. 1980-1982 nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Skawinie – wydalony ze szkoły za działalność opozycyjną, otrzymał wilczy bilet i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. W l. 1982-1989 zatrudniony w Wydziałowej Bibliotece Prawniczej UJ. W 1988 r. wyjechał do Austrii, gdzie pracował w firmach komputerowych: Future Technolgie i Manfred Lienbacher Computer. W l. 1996-1998 roku ponownie w Wydziałowej Bibliotece Prawniczej UJ; następnie, do 2002 r., pracownik firmy Eco-Papier; od 2010 r. kierownik (kustosz) w Bibliotece Wydziału Polonistyki UJ.
W NSZZ "Solidarność" od 1980 r., przewodniczący KZ "Solidarności" w ZSE-M w Skawinie; uczestnik i współorganizator strajków solidarnościowych; szczególnie aktywnie działał na gruncie opozycyjnym w Skawinie, gdzie pracował jako nauczyciel oraz po podjęciu pracy w WBP UJ również w Krakowie.
W stanie wojennym prowadził, z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, ks.
J. Ligęzy, zajęcia z młodzieżą oazową poświęcone historii Polski i polskiej literaturze. Parafia stała się też miejscem wielu innych działań samokształceniowych i opozycyjnych, w których brał czynny udział. Przez pewien czas miał też możliwość wygłaszania od ołtarza krótkich mów wstępnych o charakterze patriotycznym, poprzedzających msze św. za ojczyznę.
Współzałożyciel biblioteki parafialnej w Skawinie; jeden z redaktorów czasopism "Wolny Głos" oraz "Koło Oporu Solidarności". Pisywał również artykuły do wiedeńskiej gazety PPN-u "Głos Niepodległy". Inwigilowany przez SB, wielokrotnie kontrolowany w domu oraz przesłuchiwany.
Po wyjeździe do Austrii prowadził działalność kurierską, przewożąc do kraju materiały dla różnych grup opozycyjnych, w tym literaturę, materiały poligraficzne, sprzęt komputerowy, itp. Podczas pobytu w Austrii współorganizator zjazdu prawicowych partii polskich; związany z PPN.
W 1996 r. wstąpił na krótko do UPR.
W l. 1998-2010 radny Rady Miejskiej w Skawinie.
Otrzymał Medal "Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności" (2016).
Marcin Byrski
Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31