Ur. 4 lipca 1952 r. w Widaczowie, pow. przeworski.
Absolwent Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH w Krakowie, inż. mechanik (1984). Ukończył Amerykańsko-Polskie Studia Podyplomowe z zakresu przyjaznej restrukturyzacji przemysłu stalowego (Wydział Inżynierii Materiałowej, Metalurgii, Transportu i Zarządzania w Katowicach Politechniki Śląskiej w Gliwicach, 1995).
Zatrudniony jako ślusarz w Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym w Krakowie (1969-1976); od 1976 r. pracownik HiL w Krakowie (obecnie ArcelorMittal Poland S.A.) jako operator urządzeń produkcyjnych na Wydziale Blach Karoseryjnych: w l. 1990-1992 za granicą; od 1993 r. specjalista w Biurze Przekształceń Własnościowych (obecnie Biuro Nadzoru Właścicielskiego i Zarządzania Majątkiem ArcelorMittal Poland S.A.) Oddział w Krakowie.
Uczestnik przestojów i wieców w sierpniu 1980 r. na Wydziale Blach Karoseryjnych HiL.
W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. Wybrany na męża zaufania NSZZ na zmianie A na Oddziale Wykańczalni, odpowiedzialny za przekazywanie informacji; uczestnik strajków i protestów solidarnościowych organizowanych w l. 1980-1981 w HiL.
Po wprowadzeniu stanu wojennego wziął udział w dn. 13-16 grudnia 1981 r. w strajku pracowników HiL. Od września 1982 r. zaangażowany w tworzenie tajnej struktury związkowej w Nowej Hucie – TKRH (1982-1988); uczestnik pierwszego spotkania (wraz z J. Jankowskim, B. Kozłowskim i J. Gwiżdżem) w dn. 19 września 1982 r.; członek Prezydium TKRH, ps. "Paweł", odpowiedzialny za współorganizowanie manifestacji, przygotowanie lokali na potrzeby prowadzenia spotkań oraz pośredniczenie w udzielaniu pomocy finansowej dla rodzin osób więzionych, internowanych i zwolnionych z pracy działaczy związkowych oraz osobom poszkodowanym w manifestacjach (kontakt z odpowiedzialną za finanse – B. Wasik). Pełnił funkcję łącznika pomiędzy Społecznym Funduszem Pomocy Pracowniczej (SFPP) a TKRH. Był członkiem Zarządu SFPP. Zaangażowany w kolportaż podziemnych pism (m.in. "Hutnika" i "Tygodnika Mazowsze" na terenie miejsca pracy; uczestnik mszy św. i innych działań o charakterze pomocowym w "Arce Pana" i w kościołach w Mistrzejowicach i na os. Szklane Domy. W 1986 r. uniknął dzięki ostrzeżeniu, aresztowania przed uroczystościami 31 sierpnia w Krakowie.
Uczestnik strajku kwietniowo-majowego w 1988 r. w HiL, współorganizator rozbitego przez ZOMO marszu pracowników spod Wydziału Blach Karoseryjnych pod bramę główną kombinatu.
W 1989 r. wybrany jako kandydat "S" do rady pracowniczej KM HiL.
W 1989 r. zaangażowany w kampanię wyborczą KO "S", m.in. członek Krakowskiego KO zajmującego się oceną i tworzeniem list kandydatów na parlamentarzystów. Po 1990 r. zaangażowany w pracę w zakresie przekształceń własnościowych w kombinacie, prowadzonych w porozumieniu z KRH.
Społecznik, jeden z fundatorów pomników "Polskie Orły" i "Niezłomnym – Ojczyzna" w Morawicy. Członek Klubu "Gazety Polskiej" w Nowej Hucie.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016). Uhonorowany odznaką Zasłużony dla Huty im. Tadeusza Sendzimira (2000) oraz medalem "Niezłomnym w Słowie" (2011).
Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31