Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Kosch Stanisław Kamil

Ur. 21 stycznia 1954 r. w Krakowie.

W l. 1974-1976 uczęszczał na studia w Akademii Rolniczej w Krakowie; uczestnik kursów językowych w ramach École d'Alliance Française na Sorbonie.

Rolnik, właściciel gospodarstwa rolnego we Wrząsowicach, od 1989 r. prowadził działalność gospodarczą, m.in. w obszarze uprawy kukurydzy i produkcji przetworów kukurydzianych, produkcji, przetwórstwa eksportu i importu towarów rolno-spożywczych, energetyki odnawialnej i innowacji.

Od 1977 r. utrzymywał kontakty z krakowskim SKS, organizator m.in. spotkań samokształceniowych SKS we Wrząsowicach. Utrzymywał również kontakty z W. Kęcikiem (KSS KOR) oraz z Ruchem Młodej Polski.

W pierwszych dniach września 1980 r. zorganizował spotkanie rolników w Dziekanowicach, poświęcone sytuacji w Polsce po podpisaniu porozumień sierpniowych. Animator tworzenia "Solidarności Wiejskiej", organizator spotkań z rolnikami w województwie krakowskim, uczestnik spotkań organizacyjnych i dyskusji programowych (współpraca: K. Bielańska, J. Batko). Zwolennik utrzymania indywidualnej własności ziemskiej. Zaangażowany w tworzenie biura NSZZ Rolników "Solidarność Wiejska" w Krakowie i udzielanie informacji na temat tworzenia związku. Członek Zarządu NSZZ Rolników "Solidarność Wiejska". Uczestnik strajków ustrzycko-rzeszowskich na przełomie 1980 i 1981 r.

Po wprowadzeniu stanu wojennego przez kilka dni ukrywał się; następnie zaangażowany w działalność podziemną; od 1983 r. zaangażowany w działalność Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (współpraca: J. Baran, K. Bielańska); organizator pomocy dla internowanych i represjonowanych i ich rodzin (m.in. współpraca z ks. K. Jancarzem); uczestnik spotkań organizacyjnych m.in. w Czernej, Bieżanowie i w Krasiczynie; zaangażowany w kolportaż ulotek i czasopism (m.in. "Solidarności Rolników").

Kilkakrotnie wzywany na przesłuchania, przesłuchiwany, zatrzymywany i aresztowany na 48 godz.; w jego domu wielokrotnie dokonywano rewizji (pierwsza 24 grudnia 1981 r.). Współzałożyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1986). Swoimi pomysłami gospodarczymi podzielił się (pod pseudonimem "Epsilon") w rozmowie opublikowanej przez M. Dzielskiego w piśmie "13" (nr 4: 1986).

W 1989 r. zaangażowany w odbudowę oficjalnych struktur NSZZ RI "Solidarność", członek Rady i Prezydium Tymczasowej Wojewódzkiej Rady NSZZ RI "S" w Krakowie; współpracownik RKS Małopolska, od października 1989 r. koordynator komisji ds. wsi i rolnictwa.

W 1989 r. zaangażowany w działalność KO "S", uczestnik kampanii przed wyborami parlamentarnymi; w dn. 20 kwietnia 1989 r. wybrany przez Tymczasową Radę Rolników Indywidualnych "Solidarność" w Krakowie na kandydata w wyborach do Sejmu (nie został jednak umieszczony przez MKO "S" na liście kandydatów).

Członek PPChD i SKL; kandydat w wyborach rady powiatu krakowskiego ziemskiego (1998).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31