Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Martynuska Andrzej

Ur. 31 października 1950 r. w Raciborzu.

Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (1973) oraz studia podyplomowe na Wydziale Budownictwa.

W l. 1973-1990 pracował w krakowskim Biurze Studiów i Projektów Energetycznych "Energoprojekt" jako projektant konstrukcji stalowych. W l. 1990-2015 dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W 1980 r. był jednym z założycieli "Solidarności" w "Energoprojekcie".

Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się przede wszystkim rozprowadzaniem ulotek, prasy i literatury drugiego obiegu. Był także organizatorem i gospodarzem tajnych spotkań, głównie z profesorami krakowskich uczelni, podczas których rozmawiano o historii i o sytuacji w Polsce. Spotkania odbywały się w gronie kilkunastu wtajemniczonych osób w prywatnych mieszkaniach.

Rozpracowywany przez SB i poddawany prowokacjom, m.in. przeszukaniu na lotnisku, czy próbie wyrzucenia z mieszkania.

Od 1985 r. działacz budowanych struktur Sekcji Energetyków NSZZ "Solidarność" Regionu Małopolskiego, w której reprezentował "Energoprojekt" wraz ze S. Mandeckim.

W 1989 r. zaangażowany w działalność KO "S"; przewodniczący Dzielnicowego Komitetu Obywatelskiego "S" Śródmieście, zaangażowany w kampanię przed wyborami parlamentarnymi (1989); od 1990 r. członek Prezydium Krakowskiego KO "S", szef kampanii KKO "S" w Śródmieściu przed wyborami samorządowymi (1990); członek redakcji pisma "Nasz Prądnik", biuletynu informacyjnego Komitetu Obywatelskiego "Prądnik Czerwony".

W 1990 r. na prośbę wojewody krakowskiego T. Piekarza podjął się kierowania Urzędem Pracy w Krakowie. Przez ponad 25 lat pełnienia funkcji, pozostał niezależny i niezwiązany z żadną frakcją. Znacząco rozwinął zakres i sposób działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Anna Byrska


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31