Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Papierz Maria

Ur. 18 lutego 1950 r. w Oświęcimiu.

Absolwentka filologii słowackiej UJ w Krakowie (1973); doktorat (Uniwersytet Komenskiego w Bratysławie, 1979); habilitacja (UJ, 2004).

Przez całe życie zawodowe związana była z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie w Instytucie Filologii Słowiańskiej pracowała jako asystent, adiunkt, adiunkt z habilitacją i profesor nadzwyczajny. Od 2017 r. na emeryturze.

Zajmuje się współczesnym językiem słowackim oraz teorią i praktyką przekładu; autorka trzech monografii ("Nominalizacje we współczesnym języku słowackim", Kraków 1982; "Zaimki w języku i w tekście. Studium słowacko-polskie", Kraków 2003; "Podstawowe struktury zdaniowe współczesnego języka słowackiego", Kraków 2013) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych; tłumaczka literatury słowackiej, autorka wraz z D. Abrahamowicz podręczników do języka i literatury słowackiej dla mniejszości słowackiej w Polsce; współautorka trzech słowników słowacko-polskich i polsko-słowackich; rzeczoznawca MEN w zakresie podręczników i pomocy naukowych do języka słowackiego dla mniejszości narodowej.

W NSZZ "Solidarność" od 1980 r.; wiceprzewodnicząca koła w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ (do 13 grudnia 1981 r.).

W lutym 1982 r. uczestniczka akcji zbierania podpisów pod wnioskiem do Rady Państwa o zaprzestanie szykan w stosunku do działaczy NSZZ "S" i NZS oraz zniesienie stanu wojennego; od 1982 r. uczestniczka spotkań dyskusyjnych liderów "Solidarności" UJ w klubie "Convivium" w Collegium Novum UJ.

W l. 80. XX w. zaangażowana w podziemny ruch wydawniczy; członek redakcji "Biuletynu Małopolskiego" oraz "Miesięcznika Małopolskiego", ps. "Jola"; redaktor "Serwisu Informacyjnego" RKW Małopolska. Była rozpracowywana przez SB jako figurant SOS "Biskup".

Zaangażowana w kampanię przedwyborczą KO "S" w 1989 r.

Członek Komisji Słowianoznawstwa i Komisji Językoznawstwa PAN Oddział w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwa Językoznawczego; od 2004 r. sekretarz sekcji polskiej Polsko-Słowackiej Komisji Nauk Humanistycznych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP i Ministerstwie Szkolnictwa, Nauki, Badań i Sportu RS.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2006) i Złotym Medalem Zasługi za długoletnią służbę (2011). Uhonorowana słowackimi wyróżnieniami m.in. Nagrodą im. Björnsona (1997), Medalem Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie (2004) i Wielkim Medalem św. Gorazda (2010). Otrzymała medal "Dziękujemy za Wolność" (2017).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31