Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Riedl Sabina

Ur. 17 stycznia 1919 r. w Nowym Korczynie, pow. buski; zm. 8 lutego 2014 r. w Krakowie; pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Lekarz, okulista, absolwentka Akademii Medycznej w Krakowie (1948), doktor nauk medycznych (1951), porucznik w korpusie osobowym oficerów służby zdrowia (1964). Pracowała jako lekarz-okulista w Szpitalu Klinicznym w Krakowie, Miejskiej Przychodni Obwodowej, w Ośrodku Zdrowia w Nowej Hucie, w Przychodni Obwodowej w Miechowie, w Szpitalu Powiatowym w Miechowie, w Wojewódzkim Dziecięcym Szpitalu Okulistycznym w Krakowie-Witkowicach oraz w Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Krakowie.

Okulistyce poświęciła całe swoje życie zawodowe. Była jednym z pierwszych lekarzy-okulistów zatrudnionych w Nowej Hucie. Brała czynny udział w akcji zwalczania jaglicy oraz akcji dobierania szkieł dla analfabetów w l. 1949-1955 w województwach krakowskim, kieleckim, lubelskim i rzeszowskim. Zorganizowała schemat leczenia schorzeń oczu na tle gruźlicy w woj. krakowskim. Była konsultantem dla gruźliczych schorzeń oczu. Angażowała się w pomoc chorym nie tylko w Krakowie, ale również w Miechowie, Krzeszowicach, Proszowicach, Skawinie, Myślenicach i w Wieliczce. Przez 24 lata pełniła funkcję ordynatora Szpitala w Witkowicach (do 1982 r.).

Od 1980 r. zaangażowana w tworzenie "Solidarności" w służbie zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizowała pomoc dla represjonowanych, więzionych i internowanych, przyjmując ich m.in. na leczenie stacjonarne i ambulatoryjne w Szpitalu Okulistycznym w Witkowicach. Z jej pomocy korzystali m.in. A. Szwed, J. Lassota, A. Macedoński i B. Sonik. Organizowała widzenia z rodzinami dla internowanych i więzionych. Współpracowała z ks. J. Gorzelanym z Bieńczyc.

Autorka 10 prac naukowych. Za swoją pracę zawodową otrzymała 31 dyplomów i listów pochwalnych.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1969).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31