Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Sikoń Jan

Ur. 27 kwietnia 1949 r. w Łukowicy, pow. limanowski; zm. 19 czerwca 2017 r. w Łukowicy; pochowany na cmentarzu w Łukowicy.

Absolwent LO w Starym Sączu oraz Akademii Rolniczej w Krakowie Wydział Ogrodnictwa z tytułem inżyniera.

Rolnik; prowadził w Łukowicy gospodarstwo sadownicze.

Po podpisaniu porozumień sierpniowych w 1980 r. wraz z innymi rolnikami rozpoczął budowanie struktur NSZZ "Solidarności Wiejskiej" na terenie woj. nowosądeckiego. W listopadzie 1980 r. organizator zjazdu założycielskiego "Solidarności Wiejskiej" w Świdniku k. Nowego Sącza, na którym wybrano Tymczasowy Zarząd Wojewódzki NSZZ Rolników Indywidualnych woj. nowosądeckiego (przewodniczącym został W. Piksa, zastępcami J. Sikoń i S. Bodziony).

Był uczestnikiem strajku rolników w Rzeszowie oraz sygnatariuszem porozumienia rzeszowsko-ustrzyckiego (18/19 lutego 1981 r.). Organizator akcji protestacyjnych rolników domagających się rejestracji "Solidarności Wiejskiej" i członek delegacji rolników z woj. nowosądeckiego, która rejestrowała "Solidarność Wiejską". Na Zjeździe wyborczym w Nowym Sączu w kwietniu 1981 r. ponownie wybrano go na wiceprzewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego oraz na delegata na Krajową Konferencję "Solidarności Wiejskiej" w Poznaniu. Internowany 13 grudnia 1981 r.; przewieziony na KW MO w Nowym Sączu i następnie do ZK w Załężu k. Rzeszowa. Zwolniony 9 marca 1982 r.

W 1982 r. współinicjator (wraz z W. Piksą, A. Gancarczykiem i G. Fryc) ufundowania sztandaru NSZZ RI "Solidarność" woj. nowosądeckiego. Po zwolnieniu z internowania wraz z W. Piksą podjął starania o odbudowę struktur NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" na terenie Sądecczyzny i Limanowszczyzny. Włączył się w pomoc rodzinom więzionych i internowanych. W dalszym ciągu pozostawał w zainteresowaniu SB, wielokrotnie przesłuchiwany, zastraszany i namawiany do współpracy.

Uczestnik ogólnopolskiego zlotu struktur podziemnych NSZZ RI "S" i NSZZ "S" pod pretekstem rekolekcji w Klasztorze oo. Karmelitów w Czernej k. Krzeszowic (sierpień 1982 r.).

W 1984 r. za namową żony wyjechał do USA, gdzie angażował się w działalność patriotyczną w Arizonie.

W 2012 r. wrócił na stałe do Polski. Po powrocie zaangażowany w działalność NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w powiecie limanowskim.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31