Ur. 27 czerwca 1935 r. w Lichwinie, pow. tarnowski.
Absolwent Technikum Rachunkowości Rolnej w Marcinkowicach (1967).
W l. 1952-1962 laborant w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Od maja 1962 r. do maja 1965 r. inspektor w Urzędzie Miasta Tarnowa, w wydziale spraw lokalnych; od czerwca 1965 r. do kwietnia 1968 r. referent ekonomiczny w Zakładzie Gazowniczym w Tarnowie; od maja 1968 r. do kwietnia 1989 r. specjalista ds. zaopatrzenia oraz kierownik działu zaopatrzenia w Powiatowym Zarządzie Dróg w Krakowie (po reorganizacji Wojewódzka Dyrekcja Dróg Miejskich). Od 1990 r. na emeryturze.
W działania opozycyjne zaangażowany od momentu zabicia S. Pyjasa w 1977 r. Brał udział w "Czarnym Marszu", po którym został zatrzymany i obezwładniony przez funkcjonariuszy SB na Rynku Głównym w Krakowie i przewieziony na Komendę Wojewódzką MO na pl. Szczepańskim, przesłuchiwany. Na następny dzień kontrolowany przez SB w zakładzie pracy (sprawdzanie dokumentów, opinia dyrekcji zakładu pracy).
W NSZZ "Solidarność" od września 1980 r. 13 grudnia 1986 r. w czwartą rocznicę zamordowania B. Włosika po mszy św. w "Arce Pana", zatrzymany przez funkcjonariuszy SB na przystanku przy ul. Kocmyrzowskiej, przesłuchiwany, w trakcie przesłuchania poniżany i obrażany, grożono mu śmiercią w przypadku uczestnictwa w kolejnej manifestacji; ukarany przez kolegium ds. wykroczeń grzywną w wysokości 15 tysięcy zł za udział w manifestacji, rozrzucanie ulotek, deptanie trawników oraz wznoszenie antypaństwowych haseł.
Brał czynny udział w manifestacjach i innych działaniach w Nowej Hucie oraz w Warszawie, Katowicach i Juszczynie. Zaangażowany w kolportaż pism, ulotek i druków podziemnych oraz w zbiórkę funduszy na rzecz wsparcia osób internowanych i ich rodzin. Zakładał i angażował się w tworzenie osiedlowych komitetów obywatelskich.
W 2016 r. otrzymał medal "Dziękujemy za Wolność".
Anna Byrska
Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31