Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Trybulski Andrzej Henryk

Ur. 14 stycznia 1945 r. w Tarnowie.

Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej, mgr inż. architekt (1969), studium pedagogiczne (1991) oraz studia podyplomowe na Wydziale Architektury PK w zakresie Konserwacji Zabytków, Architektury i Urbanistyki (1998).

Kierownik robót w Krakowskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego "Południe" Kierownictwo Robót w Tarnowie (1969-1972); kierownik Zespołu Urbanistycznego przy Powiatowej Radzie Narodowej w Tarnowie, a potem przy Urzędzie Powiatowym (1972-1975); nauczyciel w Technikum Budowlanym w Tarnowie (1969-1973); projektant w Terenowym Zespole Usług Projektowych przy Powiatowej Radzie Narodowej w Tarnowie (1972-1979); Główny Projektant – Kierownik Zespołu w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Tarnowie (19751990); nauczyciel w Policealnym Studium Zawodowym Projektowania Architektonicznego w Technikum Budowlanym w Tarnowie (1990-1994); własna Pracownia ProjektowoRealizacyjna (1991-1994 i 1998-2010); Radny Rady Miejskiej w Tarnowie – Członek Zarządu Miasta (1994-1998); pracownik dydaktyczny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie – kierunek Administracja, przedmiot Prawo Urbanistyczne (2003-2004); asesor w Departamencie Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w dziedzinie rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich (2007-2013); od 2010 r. na emeryturze; Członek Rady Programowej ds. prac nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego przy Marszałku Województwa (2011-2015). Posiada uprawnienia architektoniczne, urbanistyczne i konserwatorskie.

Autor licznych planów zagospodarowania przestrzennego gmin i miast na terenie dawnego województwa tarnowskiego (m.in. Ciężkowic, Czchowa, Pilzna, Ryglic, Wojnicza i Zakliczyna); autor planu strefy rekreacyjnowypoczynkowej województwa tarnowskiego. Autor wielu projektów architektonicznych, m.in.: adaptacji budynków zagrodowych W. Witosa na muzeum; wnętrz hoteli ("Crystal Park w Tarnowie" i "Unitra" w Polańczyku); poddaszy i wnętrz oraz elewacji sądów (w Bochni, Brzesku i Tarnowie); kilkudziesięciu projektów domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej (m.in. Urząd Gminy w Ciężkowicach, leśniczówka w Jastrzębi); pomnika S. Petofiego w Tarnowie; dzwonnicy przy kościele Filipinów w Tarnowie, kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Woli Piskulinie, licznych kapliczek i krzyży przydrożnych w Skrzyszowie oraz krzyża misyjnego przy kościele MB Szkaplerznej w Tarnowie; remontu i modernizacji obiektów i wnętrz klasztoru Kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie; wnętrz i wyposażenia kościoła pw. M. M. Kolbego w Tarnowie; modernizacji katedry pw. NMP w Odessie.

W dziedzinie sztuk plastycznych wykonał wiele plakatów i znaków graficznych (m.in. "Biblos", KIK, "Pueri Orantes Tarnoviensis", "Pueri Cantores Sancti Nicolai", MBP, TB); szat graficznych kilkunastu książek i kilkudziesięciu wydawnictw; medali; okolicznościowych stempli pocztowych, oraz pieczęci m.in. parafii Chrystusa Króla w Stanisławowie, pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie oraz pw. M. M. Kolbego w Tarnowie; scenariuszy wystaw; sztuk teatralnych; współzałożyciel twórczej grupy "TA"; uczestnik licznych wystaw zbiorowych oraz indywidualnych (w kraju i zagranicą).

Współorganizator protestów studenckich w marcu 1968 r., wykonawca i kolporter ulotek w ciemni fotograficznej w DS przy ul. Bydgoskiej w Krakowie.

Członek Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" przy Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Tarnowie (komitet założycielski – przewodniczący B. Sumara, J. Libera, A. Kulas). Po wyborach przewodniczący KZ "S" A. Trybulski, zastępca J. Libera, sekretarz K. Olesiak, skarbnik J. Kozłowski.

Współorganizator I WZD RM NSZZ "Solidarność", organizator wystawy fotograficznej z dotychczasowej działalności "S" w Tarnowie. Delegat na I WZD RM NSZZ "Solidarność" w lipcu 1981 r. w Tarnowie (reprezentował komisje "S" Muzeum Okręgowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego i Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich).

Działacz Krajowego Porozumienia Biur Planowania Przestrzennego NSZZ "Solidarność", mającego na celu doprowadzenie do opracowania nowych zasad tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego rozwoju miast , gmin oraz gospodarki mieszkaniowej (narady i spotkania we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie). Uczestnik XIV Światowego Kongresu Międzynarodowej Unii Architektów UIA – pod hasłem "Architektura – Człowiek – Środowisko" w dn. 15-21 czerwca 1981 r. w Warszawie.

Współpracownik Delegatury ZRM NSZZ "Solidarność" w Tarnowie, autor i wykonawca plakatów, ulotek, afiszy; organizator okolicznościowych wystaw, m.in.: "Andrzej Wajda – Człowiek z Żelaza" (poświęconej wypadkom grudniowym) 28 października – 15 listopada 1981 r. oraz "Jeden ze wszystkich Lech Wałęsa" – wystawy prezentowanej w piwnicach Międzyspółdzielczego Domu Kultury "Zachęta" w Tarnowie, druga z nich miała być prezentowana podczas obchodów Grudnia '70 – 15 grudnia w ramach tarnowskich uroczystości, ale z uwagi na ogłoszony stan wojenny została w nocy ukryta na strychu, wspólnie z kierownikiem domu kultury S. Olszówką tak skutecznie, że przetrwała trzy rewizje milicji. Redaktor graficzny "Tarnowskiego Informatora Związkowego Solidarność", którego ostatni (29.) numer ukazał się 10 grudnia 1981 r. i został skonfiskowany przez MO w pierwszym dniu stanu wojennego (red. P. Korombel, B. Wiatr, T. Wicki, T. Partyka, I. Kutrzuba, Z. Wicka). Akredytowany dziennikarz podczas I KZD NSZZ "Solidarność" w Gdańsku we wrześniu i październiku 1981 r.

Przedstawiciel NSZZ "S" (z W. Jachimkiem) w pracach komisji, zajmującej się przejęciem budynku przeznaczonego dla KW PZPR przy ul. 1 maja (obecnie Al. Solidarności) na potrzeby organizacji specjalistycznej placówki służby zdrowia, sekretarz komisji.

Uczestnik Białego Marszu w Krakowie 17 maja 1981 r., współorganizator protestacyjnego "Marszu Głodowego" w Tarnowie 7 sierpnia 1981 r. (wykonał transparenty, ulotki oraz dokumentację fotograficzną).

W stanie wojennym uczestnik spotkań i akcji rocznicowych m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed Mauzoleum J. Bema w Tarnowie oraz nabożeństw w kościele księży Filipinów; organizator wieczorów filmowych, odczytów i innych zdarzeń kulturalno-patriotycznych w Bazylice Katedralnej w Tarnowie (przy pomocy ks. prałata K. Kosa) i w kościele św. M. M. Kolbego w Tarnowie (dzięki zaangażowaniu ks. prałata S. Gurgula), z udziałem m.in. P. Szczepanika, M. Nehrebeckiej i M. Komorowskiej; w budującym się wtedy kościele M. M. Kolbego tworzył patriotyczne instalacje, groby i szopki; uczestnik mszy św. w Warszawie w kościele "na Żytniej" i spotkań ze środowiskiem podziemia patriotycznego, zaangażowany w akcję rozdawnictwa darów dla potrzebujących (z E. Klepacką, K. Szostak).

Współpracownik w Referacie Duszpasterstwa ds. Młodzieży diecezji tarnowskiej oraz Komisji Episkopatu Polski Duszpasterstwa ds. Młodzieży, współzałożyciel ogólnopolskiego czasopisma dla młodzieży "Wzrastanie" i jego redaktor graficzny (1981-1989); autor plakatów, wydawnictw, folderów, ulotek, zaangażowany w przygotowanie pielgrzymek diecezjalnych i ogólnopolskich i ich oprawę plastyczną, oraz w opracowanie folderów i dekoracji związanych z pielgrzymką Ojca św. Jana Pawła II w 1987 r.; przedstawiciel środowiska twórców diecezji tarnowskiej na spotkaniu z Ojcem św. w Warszawie w kościele Świętego Krzyża 13 czerwca 1987 r. (ogólnopolskie spotkanie ze środowiskami twórczymi Polski podczas III pielgrzymki do Ojczyzny).

Na zebraniu założycielskim NSZZ "S" w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Tarnowie 11 maja 1989 r. został wybrany na przewodniczącego (zastępca J. Korpanty, sekretarz H. Kozioł).

W l. 1989-1990 zaangażowany w kampanię wyborczą KO "S" w Tarnowie w wyborach parlamentarnych i samorządowych; w 1989 r. wiceprzewodniczący Komitetu i szef sekcji informacyjno-wydawniczej odpowiedzialny za informacje i wydawnictwa (autor plakatów, ulotek, instrukcji, wydawnictw); uczestnik spotkań Komitetów Obywatelskich przy L. Wałęsie w Warszawie; zaangażowany w akcje plakatowania Tarnowa przed wyborami 1989 r.; współredaktor informatora KO "S" "Nasze Sprawy" – redaktor graficzny (red. E. Klepacka, T. Wenda, A. Zięba) – wydano 13 numerów, jeden w języku francuskim, autor cegiełek na fundusz wyborczy wydanych z okazji 3 maja i Świąt Wielkanocnych, współorganizator aukcji "Pomoc Solidarnych" 18 grudnia 1989 r. i na Fundusz Daru Narodowego 18 lutego 1990 r., przeprowadzono zbiórkę na pomoc mieszkańcom Rumunii; odpowiedzialny za kolportaż materiałów do komisji dzielnicowych – współpraca J. Kania, K. Szostak, M. Sąsiadowicz, W. Ziemirski, E. Klepacka. Uczestniczył w szkoleniu samorządowym we Francji (1990).

Jako członek zarządu miasta utworzył Miejską Pracownię Urbanistyczną oraz organizował konkursy urbanistyczno-architektoniczne związane z rozwojem Tarnowa (centrum komunikacyjne, centrum miasta) oraz na projekty: Pomnika Ofiar Rabacji i projekt Pomnika Ofiar Stalinizmu; zainicjował prace realizacyjne przystosowania przestrzeni miasta Tarnowa dla osób niepełnosprawnych; zorganizował ogólnopolską konferencję "Przystosowanie zespołów i obiektów zabytkowych dla osób niepełnosprawnych", sygnatariusz "Ogólnopolskiego porozumienia miast bez barier" (1996). W 1997 r. wraz z delegacją Zarządu Miasta Tarnowa przebywał w Chicago.

Należał do wielu organizacji, pełniąc w nich różne funkcje: Aeroklub Podhalański (1961 – pilot szybowcowy III klasy), Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne (1973), Tarnowskie Towarzystwo Radiestezyjne (1985), Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (1980), Członek SARP (od 1973 r.), przewodniczący koła wojewódzkiego SARP w Tarnowie przez trzy kadencje, członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów od 2004 r., członek i działacz KIK w l. 70-90. XX w., członek rady parafialnej pw. św. M. M. Kolbego w Tarnowie od 2013 r.; założyciel i animator Twórczego Klubu Seniora (spotkania integracyjne, warsztaty plastyczne w różnych technikach, plenery, wycieczki-pielgrzymki i wystawy od 2013 r.); Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej od 2016 r. Grał rolę ojca Stefani w filmie dokumentalnym-fabularyzowanym D. Szpary "Serce w Pasiaku – Stefania Łącka" (2017); z okazji kończącego się Jubileuszu 120-lecia III Liceum Ogólnokształcącego, którego jest absolwentem, opracował okolicznościowy medal i walory filatelistyczne (kartki pocztowe, znaczek pocztowy i stempel), 2017.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2016) oraz uhonorowany: Medalem "100lecia SARP" (1980), Odznakami SARP (brązową – 1981, srebrną – 1984 i złotą – 1988), Medalem 900-lecia Kanonizacji św. Świerada (1983), Złotą Odznaką Towarzystwa Walki z Kalectwem (1997), Medalem 400-lecia Eremów Kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie (2006), Medalem "Pro Publico Bono" (2010), Statuetką "Wzrastanie" za troskę o przyszłość młodzieży (2011), "Dukatem Tarnowskim" za budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wkład w działanie Komitetu Obywatelskiego "S" na ziemi tarnowskiej (2014), Medalem "Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności" (2014), Medalem Samorządu Województwa Małopolskiego (2014), Medalem Biskupa Tarnowskiego "Dei Regno Servire" za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w Diecezji (2017).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31