Solidarność to znaczy razem

Małopolska

Wątor Janusz

Ur. 27 stycznia 1956 r. w Skawinie, pow. krakowski ziemski.

Ukończył Technikum Mechaniczne dla Dorosłych w Skawinie, kierunek mechanik budowy maszyn (1995).

W l. 1974-1982 ślusarz remontowy w Skawińskich Zakładach Koncentratów Spożywczych w Skawinie; od czerwca 1982 r. do 1991 r. zatrudniony jako monter kotłów energetycznych w Przedsiębiorstwie Rekonstrukcji i Modernizacji Urządzeń Energetycznych "Remak", wykonując prace w elektrowniach w Skawinie i w Jaworznie oraz w Czechosłowacji; strażnik Straży Miejskiej w Skawinie (1991-2001); w l. 2001-2010 praca zarobkowa zagranicą; od 2010 r. po powrocie do Polski utrzymuje się z dorywczych prac.

W l. 1979-1980 sympatyk KPN, współpracownik R. Majdzika, zaangażowany w druk i kolportaż wydawnictw niezależnych na terenie Skawiny.

W dn. 22 sierpnia 1980 r. współorganizator dwudniowego strajku w warsztacie mechanicznym Skawińskich Zakładów Koncentratów Spożywczych w Skawinie, którego celem była realizacja żądań płacowych oraz poparcie dla strajkującego Wybrzeża; zaangażowany w tworzenie niezależnych związków zawodowych w zakładzie pracy (przed podpisaniem porozumień sierpniowych) wraz z B. Kozień, W. Staszewskim, A. Komorowskim i A. Wrzoszczykiem; przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność"; po wyborach w 1981 r. wiceprzewodniczący KZ NSZZ "S" (przewodniczący W. Staszewski); uczestnik spotkań skawińskich organizacji NSZZ "Solidarność" w l. 1980-1981.

Po wprowadzeniu stanu wojennego próbował zabezpieczyć dokumentację KZ NSZZ "S", ale nie został wpuszczony na teren zakładu; organizator pomocy dla rodziny internowanych M. i R. Majdzików, za co został upomniany przez komisarza wojskowego w zakładzie pracy.

W sierpniu 1982 r. – dwa miesiące po rozpoczęciu pracy w PRMiUE "Remak" – został pod naciskiem SB przeniesiony z Elektrowni w Skawinie do Elektrowni w Jaworznie; wezwany przez MO na przesłuchanie; przez kolejnych kilka miesięcy zobowiązany do meldowania się dwa razy w tygodniu na komendzie MO w Jaworznie; uczestnik manifestacji w Krakowie i w Nowej Hucie; zaangażowany w kolportaż bibuły na terenie Skawiny; w 1983 r. zdecydował się na wyjazd do pracy zagranicą.

Uhonorowany medalem "Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności" (2016).


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31