Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Andrzej Fenrych (ur. 7 listopada 1922 - Przybrod poznańskie, zm. 6 września 2008 - Tarnów, pochowany na Starym cmentarzu w Tarnowie ) - nauczyciel, senator I kadencji Senatu (VI.1989-XI.1991).
Andrzej Fenrych był przedstawicielem wspaniałego wielkopolskiego rodu, pochodzącego z Niemiec, potomek powstańca wielkopolskiego 1919 roku, Tadeusza Fenrycha burmistrza Krotoszyna, zamordowanego przez Niemców w Buchenwaldzie, wreszcie synem Stanisława, który wykupił od Niemców słynne Pudliszki - zakład przetwórstwa owocowo -warzywnego, zaginiony bez wieści po wzięciu do niewoli przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 roku.
Andrzej Fenrych wraz z rodziną został przymusowo wysiedlony przez Niemców do Tarnowa w roku 1941. Znalazł się w szeregach 72 p.p. Armii Krajowej oddziału "Zryw" pod ps. "Gigant". Po wojnie wrócił do Poznania, ale po ślubie przeniósł się z żoną do Tarnowa, gdzie pracował jako główny księgowy w Technikum Mechanicznym, równocześnie studiując w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie, która ukończył w 1958 roku. Od 1950 roku upracował w szkolnictwie, uczył w Liceum Ekonomicznym, był wicedyrektorem tej tarnowskiej szkoły. Od 1979 r. emeryt inwalida wojenny. Działał w ruchu kombatanckim.
Był jednym z bardziej znanych działaczy tarnowskiej Solidarności, od początku jej powstania, brał udział w I Krajowym Zjeździe Solidarności. 13 grudnia 1981 roku nie został internowany, pomimo odmowy podpisania tzw. lojalki, podobno z racji na wiek i inwalidztwo.
W stanie wojennym był zaangażowany w działalność podziemną, pisywał artykuły do podziemnej prasy, współorganizował obchody rocznic, działał w duszpasterstwie ludzi pracy, był zaangażowany w pracę nad tablicą upamiętniającą polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu.
W dniu 14 kwietnia 1985 roku byli żołnierze Armii Krajowej, Jan Gomoła, Andrzej Fenrych i Alina Szymiczek zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy milicji obywatelskiej podczas składania kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie, po mszy świętej w rocznicę zbrodni katyńskiej i oskarżeni o organizowanie nielegalnego zgromadzenia. Jan Gomoła podczas emocjonalnego wystąpienia w trakcie kolejnej rozprawy sądowej, stracił przytomność i zmarł następnego dnia - 6 listopada 1985 r..
Był także członkiem Konfederacji Polski Niepodległej, o czym wiadomo bowiem w 1987 roku podczas rewizji w jego mieszkaniu SB znalazła spis członków KPN okręgu tarnowskiego. Od 1988 roku był szefem tarnowskiego okręgu KPN.
Podczas wyborów czerwcowych 1989 roku, Andrzej Fenrych był najbardziej popularnym kandydatem na senatora z Tarnowa, zdobył najlepszy wynik w tym regionie. Gdy został senatorem, zasiadał w Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz w Komisji Konstytucyjnej. Po I kadencji, nie ubiegał się już o reelekcję. Był ciężko chory, zmarł w 2008 roku.
Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2014).