Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Lech Kołodziejczyk (ur. 26.05.1942, zm. 18.07.2018; pochowany cm. Rakowice). W 1981 r. był kierownikiem działu zatrudnienia i płac w Budostal 3.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku odmówił wykonywania pracy na znak protestu i udał się do placówki firmy B-3 na terenie Huty Lenina, gdzie brał udział w strajku okupacyjnym. Po rozbiciu strajku został zatrzymany. Pomimo nalegań, odmówił podpisania tzw. lojalki, za co został przeniesiony do pracy do małego oddziału, odmawia mu się awansów, premii, jest ewidentnie szykanowany. W końcu zrezygnował z pracy i rozpoczął własną drobną działalność gospodarczą w Wieliczce, ale bez powodzenia. W listopadzie 1984 r. przyjął się do pracy w Spółdzielni "Galskór".
Bardzo często brał udział w demonstracjach i pochodach patriotycznych organizowanych w Nowej Hucie. Wreszcie, zaangażował się (1983 r.) w działalność podziemną jako drukarz w Wydawnictwie Myśli Nieinternowanej. W domu rodzinnym (Wieliczka ul. Bogucka 12), w piwnicy pod kurnikiem gdzie hodował kury zbudował pomieszczenie na drukarnie offsetową (1984-86). Pracował w ciągu dnia w spółdzielni, a po południu w drukarni aż do późnego wieczora, wracając do domu w Krakowie na noc. Drukarnia funkcjonowała przez 3 - 5 dni w tygodniu, była więc jego drugim etatem.
W dniu 16 maja 1986 r. drukarnia wpadła. Lech Kołodziejczyk wraz z Leszkiem Lipnickim oraz Zbigniewem Goleniem zostali ujęci prze esbeków, u wylotu tunelu ewakuacyjnego, aresztowani i osadzeni na Montelupich. W wyniku amnestii został zwolniony w dniu 1 sierpnia.
Lech Kołodziejczyk był jednym z najaktywniejszych członków Rady Seniorów KS Cracovia. Był m.in. pomysłodawcą i wykonawcą słynnego, kilkudziesięciometrowego transparentu "Ojcze Święty - Pozdrawia Cię Twoja Cracovia!", którym kibice Pasów witali Jana Pawła II w trakcie jego pielgrzymek do Krakowa oraz autorem wydanej w 2012 roku książki "100 lat stadionu Cracovii".
Uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2016).