Solidarność to znaczy razem

Kosch Stanisław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Stanisław Kosch (ur. 23.11.1916 - 04.06.2009) - krakowski adwokat. Był synem wybitnego krakowskiego adwokata, dr. Teodora Koscha (1872-1964), który prowadził m.in. sprawy Ignacego Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza. Nie ograniczał się do samego prawa. Władał biegle kilkoma językami i mimo ówczesnych utrudnień utrzymywał kontakty z zagranicą, m.in. z Henry Moore'em, jednym z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX w. W ślad za ojcem, będącym w bliskich kontaktach z Josephem Conradem Korzeniowskim, utrzymywał ożywioną korespondencję z jego synem Borysem.

Stanisław Kosch poszedł w ślady ojca (w 1939 r. zdał egzamin sędziowski). Po wojnie zaczął pracować w Wyższej Szkole Handlowej, jako asystent prof. Adama Krzyżanowskiego, jednakże karierę naukową musiał przerwać ze względów politycznych. Po uzyskaniu aplikacji adwokackiej prowadził kancelarię zajmującą się głównie sprawami cywilnymi.

Stanisław Kosch przez lata gromadził materiały oraz zbierał relacje związane z aresztowaniem podczas okupacji w Krakowie gen. Stanisława Rostworowskiego. Generał został ujęty 11 sierpnia 1944 r. w mieszkaniu jego siostry Jadwigi Karłowskiej (1914-1944) przy ul. św. Marka 8, co dla całej rodziny skończyło się tragicznie. Pod koniec życia Stanisław Kosch napisał książkę, opublikowaną w 1998 r. "Oni grobu nie mają. O służbie w AK i męczeńskiej śmierci Jadwigi i Zygmunta Karłowskich".

W stanie wojennym wielokrotnie występował w obronie osób represjonowanych, starał się o zwolnienie z internowania kilkunastu osób, m.in. Bogusława Sonika, bronił osób zatrzymanych w związku z udziałem w demonstracjach patriotycznych oraz zwalnianych z pracy za podziemną działalność związkową.

Po przemianach ustrojowych uczestniczył m.in. w tworzeniu podstaw prawnych Fundacji Czartoryskich, był też założycielem i pierwszym prezesem Lions Clubu w Krakowie.

opr. na podst. Wojciech W. Wiśniewski "Zmarł mecenas Stanislaw Kosch". Dziennik Polski, 08.06.2009, s.A8