Solidarność to znaczy razem

Kozłowski Krzysztof

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Krzysztof Jan Kozłowski (ur. 18 sierpnia 1931 w Przybysławicach, zm. 26 marca 2013 w Krakowie)

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, student na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim a potem jej wykładowca Związany ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego", od 1965 do 2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także prezesa Fundacji "Tygodnika Powszechnego".

Był doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i ekspertem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu. Wchodził w skład zespołu ds. reform politycznych i podzespole ds. środków masowego przekazu. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego został w 1990 podsekretarzem stanu, a następnie ministrem spraw wewnętrznych.

W latach 1989-2001 sprawował mandat senatora I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II, III kadencji z listy Unii Demokratycznej i IV kadencji z listy Unii Wolności.

Był autorem opracowania pt. Drogi do niepodległości (Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak", Kraków 1979, seria Teksty z "Tygodnika Powszechnego") - wyboru artykułów historyczno-politycznych zamieszczonych w "Tygodniku Powszechnym" w przeciągu 33 lat, autorstwa m.in. Stefana Kieniewicza, Andrzeja Micewskiego, Henryka Wereszyckiego i Stanisława Kutrzeby. W 1991 ukazała się książka Gliniarz z "Tygodnika". Rozmowy z byłym ministrem spraw wewnętrznych Krzysztofem Kozłowskim, autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki . W 2009 wydano książkę Historia z konsekwencjami - wywiad-rzekę, opracowany przez Michała Komara.

Krzysztof Kozłowski był odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Odznaką Honorową imienia gen. Stefana Roweckiego "Grota" (2011), Krzyżem Wolności i Solidarności (pośmiertnie) - 2015, uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2014), który odebrała córka Anna.

Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim.