Solidarność to znaczy razem

Lazar Helena

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Helena Lazar (ur. 20 kwietnia 1943 r. w Świętochłowicach, zm. 11 czerwca 2019 r. w Krakowie)

Helena Lazar była z wykształcenia socjologiem. Pracowała jako dziennikarka w zespole Macieja Szumowskiego "Gazety Krakowskiej". Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, została zweryfikowana negatywnie i została zwolniona z pracy w "Gazecie Krakowskiej", a co więcej pozbawiona możliwości wykonywania zawodu.

We wrześniu 1982 roku była wśród sygnatariuszy "Apelu" 372 intelektualistów do Prymasa Polski i Marszałka Sejmu PRL w sprawie zwolnienia uwięzionych działaczy KSS KOR, za co została skreślona listy członków PZPR, której była członkiem.

W latach 1983-1986 współpracowała z regionalnym pismem drugiego obiegu "Solidarność Podgórza, Łęgu, Skawiny, Wieliczki", pisała także do "Hutnika".

Była zaangażowana w działalność Centrum Prasowego "Solidarności" w Krakowie podczas wyborów do Sejmu i Senatu w 1989 rok, m.in. wchodziła w skład redakcji "Głosu Wyborczego Solidarności" - gazety Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Krakowie, której reaktorem naczelnym był Jerzy Surdykowski, a także była współredaktorem biuletynu wyborczego Karta'89.

W 1990 roku została zastępca naczelnego odnowionej "Gazety Krakowskiej". Potem, pracowała jeszcze w krakowskim ośrodku TVP. Była wolontariuszem Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN.

Ostatnich kilka lat sama zmagała się z ciężką chorobą. Pochowana, w grobie rodziców w Świętochłowicach.