Biogram w Indeksie Osobowym SSS
JAN OLSZEWSKI (ur. 20 sierpnia 1930 r, zm. 7 lutego 2019 roku w Warszawie).
W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego.
Po II wojnie światowej aktywnie działał na rzecz demokratycznej Polski, w organizacji młodzieżowej PSL Stanisława Mikołajczyka, w redakcji pisma "Po Prostu", wzywał do rehabilitacji żołnierzy Armii Krajowej, należał do "Klubu Krzywego Koła".
Od 1962 była adwokatem i obrońcą politycznym, m.in. Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego a także przywódców organizacji Ruch, obrońcą represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. W 1975 był współautorem (z Jackiem Kuroniem i Jakubem Karpińskim) i sygnatariuszem słynnego Listu 59 do Sejmu PRL przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji, a potem (z Antonim Pajdakiem, Stanisławem Szczuką i Wojciechem Ziembińskim) Listu 14 przeciwko konstytucyjnemu zapisowi o nierozerwalności sojuszu z ZSRS. W 1976 współzałożyciel i członek kierownictwa tajnego Polskiej Partii Niepodległościowej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, z ramienia KOR ustalał rzeczywiste przyczyny śmierci Stanisława Pyjasa.
W sierpniu 1980 roku był członkiem Komisji Ekspertów MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i współautorem koncepcji (z Karolem Modzelewskim) rejestracji jednej ogólnopolskiej organizacji związkowej, współautor statutu "Solidarności", potem prowadził (z Wiesławem Chrzanowskim) postępowanie rejestracyjne Związku przed sądem.
Po 13 XII 1981 Jan Olszewski był doradca Sekretariatu Episkopatu Polski, obrońca w procesach działaczy podziemia, m.in. Radia "Solidarność" i MRKS; 1984-1985 oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki, pełnomocnik rodziny. W maju 1988 z ramienia Episkopatu mediator (z Haliną Bortnowską i Andrzejem Stelmachowskim) podczas strajku w Hucie im. Lenina. W 2018 roku, w 30. rocznicę Strajku w Nowej Hucie Jan Olszewski został uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność.
W końcu grudnia 1988 współtwórca Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie; podczas obrad Okrągłego Stołu ekspert z dziedziny prawa strony solidarnościowej w sprawach dot. praworządności i wymiaru sprawiedliwości. Po 1989 roku Jan Olszewski był wybitnym działaczem politycznym.
W latach 1991 - 1992 Jan Olszewski był Premierem RP.
Kawaler Orderu Orła Białego (2009), członek kapituły Orderu.