Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Jan Orzeł (ur. 13.06.1948 w Rozdzielu, gmina Żegocina, powiat bocheński, zm. 29.03.2020 r.)
Ukończył Technikum Łączności w Krakowie specjalność radiotechnika i telewizja.1975/1976 r. W 1982 r. uzyskał tytuł inżyniera elektryka (specjalność: automatyka) na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1968-1971 r. zatrudniony w ZURT w Krakowie na stanowisku radiotechnik, od 1971 r. do 1992 w ZPH Bochnia (Stalprodukt S.A.) - pracownik fiz.szk, telemechanik, elektronik, st. mistrz, elektryk wydziału kierownik utrzymania ruchu, następnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Energii i Ciepłownictwa do 2001 r. Od 1993 r. prowadził własną działalność gospodarczą aż do śmierci w 2020 r.
Twórca i lider grupy elektroników (w tej grupie: Jerzy Uczkiewicz, Jerzy Orzeł, Bogdan Lula) w ZPH Bochnia zajmującej się produkcją urządzeń nadawczych do emisji Radia Solidarność zarówno w terenie jak i w radiowęzłach zakładowych. Produkcja ta była zlecana przez RKS Małopolska. W 1982 r. rozpoczął pracę nad urządzeniami nadawczymi. Zaprojektował i wdrożył do produkcji nadajniki jak i wzmacniacze do radiowęzła zakładowego. Warto podkreślić, że elektronicy z ZPH Bochnia konstruowali urządzenia do przekazu sygnału nie tylko dla podziemnego radia w Bochni, były one bowiem wysyłane do innych miast: Nowego Sącza, Tarnowa, Brzeska, Limanowej i Rzeszowa kanałami RKW Małopolska.
Uczestniczył w emisjach Radia Solidarność w Bochni między innymi ze Zbigniewem Rojkiem, Dorotą Palej, Witoldem Bawolskim oraz Jerzym Orłem. Przeprowadzał również samodzielnie emisje. Koordynował działalność „radiowców” w zakresie spraw technicznych Radia Solidarność Bochnia. Jan Orzeł kilkakrotnie był przesłuchiwany przez SB, ale w sprawach nie związanych ze sprawami Radia Solidarność. W miejscu jego pracy przeprowadzano nocne rewizje.
Tak o audycjach wspominał Kurierek - B nr 14 ( wydawany przez bocheńską Solidarność, drukowany w Zagórzanach oraz Bochni ) w kwietniu 1983 r. : "29 kwietnia w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego uruchomiono na zakładowej sieci radiowęzła audycję "Solidarność". Audycja trwała 10 minut, co spowodowało wielką radość załogi, oraz popłoch dyrekcji i pzpr. ... Nadano fragmenty audycji radia "S" Małopolska oraz własne komunikaty TKW Bochnia oraz TKZ NSZZ "S" w ZPH. /Inf. własna/
Zmarł nagle 29 marca 2020 r, pochowany na cmentarzu parafialnym w Żegocinie.
Uhonorowany Medalem 'Niezłomnym w Słowie" (2017) oraz Medalem "Dziękujemy za Wolność" (2024).