Solidarność to znaczy razem

Pieronek Mieczysław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Mieczysław Pieronek urodził się 3 kwietnia 1932 r. w Radziechowach na Żywiecczyźnie jako syn Pauliny i Władysława.

W 1940 r. Niemcy wysiedlili z tej miejscowości na Podlasie ok. 1000 mieszkańców a wśród nich rodziców Mieczysława i jego rodzeństwo. Mieczysław z bratem Tadeuszem przed wysiedleniem wyjechał do Kęt. W maju 1945 r. rodzina Pieronków wróciła do Radziechów.

Mieczysław został uczniem gimnazjum ogólnokształcącego w Żywcu. W Radziechowach wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, w którym doszedł do funkcji drużynowego i stopnia harcerza orlego. W 1949 r. ukończył gimnazjum świadectwem małej matury. W tym czasie władze PRL-u likwidowały harcerstwo. W 1949 r. wstąpił do nielegalnej organizacji Związku Młodzieży Patriotycznej - Nowe Wyzwolenie, założonej wspólnie przez kolegów z harcerstwa. Aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) w LO w Żywcu, skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na karę 5 lat więzienia, w latach 1950-1953 więziony w więzieniach w: Krakowie przy ul. Montelupich, Wronkach, Rawiczu, Jaworznie.

Po zwolnieniu kontynuował naukę w Technikum Mechaniczno - Elektrycznym w Bielsku i po maturze został skierowany na studia na Politechnice Warszawskiej. Mimo zdania egzaminu wstępnego "z braku miejsc" nie został przyjęty. Podjął pracę w warsztatach szkolnych Technikum. W lutym 1955 roku został wcielony do jednostki wojskowej przy kopalni Mikulczyce. Pracował w kopalni do 1957 roku.

W kwietniu tego roku przenosi się do Krakowa, zakłada rodzinę. Rozpoczyna studia na Wydziale Mechanicznym PK, które kończy w 1963 roku jako magister inżynier. Jednocześnie, zatrudniony w Katedrze Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów, gdzie organizuje laboratorium wytrzymałości materiałów i badania drgań budowli. Na PK pracował do 1990 roku to jest do powołania go przez Radę Miasta na Sekretarza Miasta Krakowa. Pracował w UMK do przejścia na emeryturę w 1999 roku.

W 1980 roku zaangażował się w działalność w Solidarności PK. 13 .12.1980 wybrany wiceprzewodniczącym NSZZ "S" PK (przew. W. Gogoliński, drugim wice L.Górski). W lutym 1981 r. powstaje Komisja Krakowska, struktura "Solidarności" łącząca zakłady i instytucje Krakowa.- jej przewodniczącym został Mieczysław Pieronek. Był członkiem Regionalnej Komisji Rewizyjnej, oraz członkiem krajowego zespołu "S"do negocjacji płac pracowników nauki i oświaty.

Z nastaniem stanu wojennego, wraz z Januszem Zajęckim ówczesnym wiceprzewodniczącym "S" PK przekazał obowiązki kierowania Związkiem profesorom Janowi Grabackiemu i Zenonowi Waszczyszynowi. W dniu 12 grudnia 1981 odbyło się Walne Zebranie Solidarności PK w celu wyboru władz, które nie zostało ukończone. W stanie wojennym zaangażował się w działalność charytatywną, przy Kolegiacie św, Anny, rozwożąc pomoc materialną osobom potrzebującym.

Brał udział w działalności Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego, w akcji wyborczej w czerwcu 1989 roku. W strukturach Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" działał do połowy 1990 r., tj. do czasu gdy został Sekretarzem Miasta Krakowa .

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), uhonorowany Medalem "Dziękujemy za wolność" (2019). Mieczysław Pieronek zmarł w Raciborsku 21 lutego 2021 r.