Solidarność to znaczy razem

Pryga Marian

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Marian Pryga (ur. 06 czerwca 1943 r., zm. 13 sierpnia 2013 r.)

Marian Pryga był członkiem Solidarności od samego początku. W roku 1982 odszedł z HiL i pracował w różnych prywatnych firmach ale nadal opłacał składki. Początkowo zaangażował w działalność opozycyjną w aktach małego sabotażu, malując hasła, zamalowując partyjne slogany, co na początku stanu wojennego wymagało niemało odwagi, a było widomym świadectwem oporu społecznego oraz niezgody na stan wojenny, a potem zaczęło się drukowanie.

W jego domu w Niepołomicach mieściła się od roku 1983 jedna z drukarni oraz była wykonywana praktycznie cała introligatorka wydawnictwa Krzyż Nowohucki. To tam została przygotowana książka "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" - wydanie trzecie wydawnictwa Krzyż Nowohucki, nakład 1000 egz. W tamtych latach był to hit w drugim obiegu. W Jego domu zostały złożone i wykonano introligatorkę do kilkudziesięciu książek i broszur tego wydawnictwa. Punkt ten działał nieprzerwanie - bez wpadki - do końca roku 1988. Marian uczestniczył aktywnie we wszystkich pracach.

W roku 2011 został uhonorowany medalem "Niezłomnym w słowie" a w 2014 roku jednym z pierwszych Medali "Dziękujemy za wolność", niestety już po Jego śmierci 13 sierpnia 2013 roku, o której po prostu nie wiedzieliśmy. Dlatego Stowarzyszenie Sieć Solidarności zorganizowało Zaduszki Solidarności, na których między innymi, Mariana wspominali jego koledzy Jan Żurek i Maciej Mach z Walcowni Blach Karoseryjnych w Hucie Lenina. Obecna była najbliższa rodzina. Marian Pryga jest pochowany na cmentarzu w Niepołomicach.

***

Wydawnictwo Krzyża Nowohuckiego powstało na początku 1980 roku, jako oficyna wydawnicza Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy (działała od IV 1978 w Krakowie-Nowej Hucie). Powołana została przez zespół wydający niezależne katolickie pismo "Krzyż Nowohucki", w składzie redakcyjnym: Jan Franczyk (redaktor naczelny), Adam Macedoński, Franciszek Grabczyk, Tadeusz Isakowicz-Zaleski (kleryk, ps. Jacek Partyka), Wojciech Sukiennik (ps. Andrzej Walczyk). W 1980 wydano Wspomnienia z Kazachstanu autorstwa ks. Władysława Bukowińskiego (przedruk z Biblioteki Spotkań, Raporty katyńskie Owena O`Malley`a (sygnowane przez Instytut Katyński w Polsce, broszurę sygnowaną przez Zespół Redakcyjny "Suplement": Czego nie ma w podręcznikach...Historia.