Solidarność to znaczy razem

Pszon Jerzy

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Jerzy Pszon, (ur. 2 VII 1947, zm. 24.08.2008). Był absolwentem historii na UJ (1973). W wyniku represji władz za działalność opozycyjną, pracę magisterską obronił dopiero pięć lat później. Po studiach pracował w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, a następnie był kustoszem zamku w Nowym Wiśniczu.

Uczestniczył w studenckim pochodzie w 1968 r. a nawet zorganizował w czasie krakowskich juwenaliów pochód studentów pod konsulat sowiecki, pod transparentem "Russians go home". Wówczas SB założyła mu po raz pierwszy kartotekę. Wraz z bratem Jackiem, zaangażowany w drukowanie ulotek antyrządowych i rozwieszanie ich na terenie Krakowa. W 1973 roku brał udział w demonstracji pod konsulatem ZSRR w Krakowie, za co został zatrzymany.

W latach 1981-1989 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej . Drukarz "Hutnika" i "Obserwatora Wojennego". Utrzymywał także (dzięki ojcu), kontakty zagraniczne, głównie z paryską "Kulturą".

Podczas wyborów, w czerwcu 1989 r. był kandydatem na posła z listy KPN a w jego domu mieściła się baza organizowanego codziennie wiecu KPN na krakowskim rynku.

Po zmianach w 1989 r. był właściciel antykwariatu a potem kustoszem w IPN.

Był synem Mieczysława Pszona, człowieka, który spędził II wojnę światową w podziemiu, po wojnie zaś był ostatnim delegatem emigracyjnego rządu RP na Małopolskę, za co w rzeczywistości został skazany na karę śmierci, długie lata spędził w stalinowskim więzieniu, a po wyjściu był redaktorem w Tygodniku Powszechnym. Jerzy Pszon odkrył w archiwach IPN, że ojciec mógł być tajnym współpracownikiem, co biorąc pod uwagę jego życiorys było szokiem zarówno dla synów jak i całego środowiska Tygodnika Powszechnego. Zmagał się z tym dramatem do końca swojego życia.

Jest pochowany na cmentarzu w Tyńcu.