Biogram w Indeksie Osobowym SSS
Barbara Skąpska (ur. 3 maja 1938 r., zm. 1 października 2015r.) - malarka, jej prace zaliczane są do nurtu symbolicznego. Absolwentka Studium Grafiki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963) pod kierunkiem profesorów Konrada Srzednickiego i Witolda Chomicza.
W latach sześćdziesiątych współorganizatorka i członkini awangardowej grupy artystycznej Wprost wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem, Leszkiem Sobockim i Jackiem Waltosiem. Brała udział w pierwszej wystawie Grupy Wprost w 1966 r. oraz w ostatniej w 1986 r., bowiem po roku przynależności wystąpiła z tej grupy . W latach siedemdziesiątych przystąpiła do nieformalnego krakowskiego stowarzyszenia artystycznego Grupa Collegium (Andrzej Łukaszewski, Stanisław Rodziński i Barbara Skąpska). Jej prace zaliczane są do nurtu symbolicznego. Chcieli malować - nie, jak wielu twórców w tym czasie, eksperymentować, szokować, prowokować - ale malować właśnie, na zagruntowanym płótnie, pędzlem i farbą. I do dziś trwają w tej woli.
Malarstwo krakowskiej artystki ewoluowało od form bardziej abstrakcyjnych, syntetycznych (seria "Pływaków") w stronę przedmiotu, obdarzonego zawsze znaczeniem i będącym rodzajem przekazu. Charakterystyczne dla Skąpskiej są cykle "Okna" i "W oknie". Dom dla Skąpskiej to nie luksusowe meble i kosztowne wyposażenie, ale oaza spokoju, z obdrapanym zlewem, starym metalowym garnkiem i ciepłym światłem słabej żarówki. Ta bezpieczna rzeczywistość, zwielokrotniona często przez odbicia w szybach, ujęta jest w ramy okien, najczęściej szeroko otwartych, przez które można zajrzeć w głąb podwórza, a czasem nawet w świat tych, którzy odeszli. Stonowane szarości jej płócien z rzadka ożywia żywsza plama - ulubionej ultramaryny lub głębokich czerwieni.
Pierwsza wspólna wystawa tej grupy miała miejsce w 1971 r. w Galerii Teatralnej, pokazała, jak odmienną mają wyobraźnię, warsztat, poczucie estetyki i ekspresję. Po latach, od tamtego wernisażu, nadal różnią się tak samo. I jednocześnie, choć czas dodał im doświadczenia, przeżyć i przemyśleń, choć łatwo można zauważyć, jak każdy z artystów rozwinął się w ciągu tych dekad, wszyscy troje pozostali niesłychanie konsekwentni i wierni swojej sztuce.
Kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Arkady BWA Kraków w 1968 r., w Galerii B Desa "Liście i odbicia" w 1986 r., w wystawie "Lustra" w Wieży Ratuszowej w Muzeum Historycznym M. Krakowa w 1993 r., w Galerii Krypta u Pijarów w 2002 r.
Miała 12 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Brała udział w wystawach we Francji, Włoszech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Ma prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
W latach '80 ub. w. czynnie uczestniczyła w ruchu kultury niezależnej. Uczestniczyła w wystawach: "Myśl artysty" poświęconej 100 rocznicy urodzin C.K. Norwida, Kraków 1983; "Miasto widziane z ziemi", Toruń 1983; Wystawa malarstwa i rysunku - Kamieniołom im. Jana Pawła II Kraków Podgórze 1983; "Wokół grafiki" - Mistrzejowice 1984; Wystawa Malarstwa, Mistrzejowice, 1987. W 1986 r. miała indywidualna wystawę w Galerii "B" PP Desa, Kraków.
Barbara Skąpska przez 20 lat prowadziła Galerię GIL na Politechnice Krakowskiej (1973 - 2005).
Należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc w nim różne statutowe funkcje.
Uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2016).
Barbara Skąpska została pochowana na cmentarzu Rakowickim kw. XXIb, rz.14 m.8.