Solidarność to znaczy razem

Strzałkowska Irena

Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.2

Z d. Hlebowicz. Ur. 28 grudnia 1931 r. w Trzeciakach (parafia Eisymonty Wielkie, Grodzieńszczyzna, obecnie Białoruś); zm. 30 stycznia 2005 r. w Legnicy; pochowana na cmentarzu komunalnym w Prochowicach, pow. legnicki.

Po wojnie ze względu na zmianę granic Polski wraz z całą rodziną wyjechała do Morąga koło Olsztyna. Tutaj ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Po zdaniu matury kilkakrotnie próbowała dostać się na studia medyczne w Krakowie. Za każdym razem na przeszkodzie stało jednak pochodzenie (córka obszarnika). Zdecydowała się studiować filologię rosyjską na UJ w Krakowie. Na trzecim roku przerwała studia i wyszła za mąż za I. Strzałkowskiego, zajmując się następnie wychowaniem dwójki dzieci.

W latach 70. XX w. podjęła pracę w Pracowniach Konserwacji Zabytków, z którymi związała się do przejścia na emeryturę.

W l. 1982-1989 w jej krakowskim mieszkaniu przy ul. Cekiery (Kraków-Podgórze, dzisiaj ulica Legionów Piłsudskiego) działał stały punkt kontaktowy dla działaczy Porozumienia Prasowego "Solidarność Zwycięży", Krakowskiego Oddziału "Solidarności Walczącej" i Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. Z mieszkania kilkakrotnie korzystali m.in. ukrywający się J. Teliga, J. J. Chmielowska i J. Mroczek. W mieszkaniu organizowane były również spotkania działaczy tajnych struktur, a także funkcjonował w nim punkt kolportażu konspiracyjnej prasy. Mieszkanie było również magazynem papieru, matryc, niezależnej literatury, ulotek i plakatów. Irena Strzałkowska zajmowała się również kolportażem prasy niezależnej wśród swoich znajomych i przyjaciół.


Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom II. Kraków 2017
Ostatnia weryfikacja danych: 2017-08-31