Biogram w Leksykonie Małopolskiej Solidarności, t.1
Ur. 6 lipca 1962 r. w Krakowie; zm. 13 października 1982 r. w Krakowie; pochowany na cmentarzu w Grębałowie.
Absolwent ZSZ przy HiL; uczeń III klasy Technikum Elektrycznego dla pracujących w Nowej Hucie; elektryk zatrudniony na Wydziale Walcowni Zimnej Blach Huty im. Lenina.
W NSZZ "S" od 9 września 1980 r.; brał udział w strajku po wprowadzeniu stanu wojennego w HiL; uczestnik manifestacji, zaangażowany w działalność kolportażową; 13 października 1982 r. zastrzelony w pobliżu kościoła Arka Pana w Bieńczycach przez kapitana SB A. Augustyna.
Śmierć Bogdana Włosika spowodowała demonstracje i walki uliczne w Krakowie (głównie w Nowej Hucie) aż do dnia pogrzebu - 20 października 1982 r.; na cmentarz Grębałowski w Krakowie przyszło wówczas 20 tys. ludzi.
W 2011 r. Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Bogdana Włosika Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; rok wcześniej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Irena i Julian Włosikowie, rodzice ofiary.
Imieniem Bogdana Włosika został nazwany Plac przed Arką Pana w Bieńczycach (1991); w 1992 r. na os. Przy Arce odsłonięto Pomnik poświęcony pamięci Bogdana Włosika, projektu H. Łyżwy; w 2006 r. Teatr Łaźnia Nowa wystawił sztukę w reżyserii P. Kamzy "Kochałam Bogdana W.", opartą na historii B. Włosika.
Od października 1995 r. co roku na ulicach Nowej Huty odbywa się bieg memoriałowy im. Bogdana Włosika organizowany przez KRH NSZZ "S"; trasa biegnie śladem manifestacji lat 80. XX w. - spod bram kombinatu pod Arkę Pana w Bieńczycach.
Źródło: Adam Gliksman. Leksykon Ludzi Małopolskiej Solidarności. Tom I. Kraków 2012
Ostatnia weryfikacja danych: 2012-08-31