Solidarność to znaczy razem

Wyrozumska Bożena

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Bożena Wyrozumska (ur. 27 czerwca 1933 w Stanisławowie, zm. 22 sierpnia 2022 w Krakowie).

Od 1940 roku uczęszczała do szkoły podstawowej w Kołomyi. Po wojnie jej rodzina musiała przenieść się do Krakowa. Przez kilka lat mieszkała w Zabrzu, gdzie kontynuowała edukację i zdała maturę. Od 1950 roku, gdy rozpoczęła studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, związała się z Krakowem na stałe. Pracę magisterską obroniła w 1955 roku.

Cała jej kariera naukowa była związana z Zakładem Nauk Pomocniczych Historii. Tu zrobiła doktorat (1967), habilitację (1997) oraz uzyskała tytuł profesora (2002). W latach 1997-2004 sprawowała funkcję kierownika zakładu, od 1991 roku była też kierownikiem specjalności archiwalnej realizowanej przez Zakład. W 1972 roku w Instytucie Historii zorganizowała studia zaoczne i przez siedem lat, do 1979 roku, była ich kierownikiem.

Naukowe zainteresowania prof. Bożeny Wyrozumskiej koncentrowały się wokół kilku wybranych zagadnień: geografii historycznej, a zwłaszcza dróg w dawnej ziemi krakowskiej, średniowiecznej biografistyki, dziejów miast małopolskich, zwłaszcza Krakowa, oraz historii Żydów w średniowieczu. W jej bibliografii znajduje się blisko dwadzieścia pozycji zawierających edycje źródłowe.

W 1981 roku Bożena Wyrozumska została wybrana na członka Komisji Uczelnianej NSZZ "Solidarność". Współtworzyła Ogólnopolski Zespół Historyczny Związku i była jego przewodniczącą. Z ramienia Związku uczestniczyła w negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Wychowania w sprawie zmian w programie nauczania historii w szkołach podstawowych i średnich. Była ekspertem i doradcą dla środowisk nauczycielskich Solidarności.

Po ogłoszeniu stanu wojennego nie zaprzestała działalności opozycyjnej, zajmując się między innymi kolportażem podziemnych wydawnictw oraz współredagowaniem w latach 1982-1989 miesięcznika "Solidarność Nauczycielska". Przez wiele lat współprowadziła społeczną aptekę leków z darów zagranicznych. Była częstym gościem Klubu Convivium na UJ, miejscem spotkań szeroko rozumianej opozycji uniwersyteckiej. Syn Tomasz był także zaangażowany w działalność podziemną.

Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną była nagradzana: Nagrodą Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego (1962), Związku Nauczycielstwa Polskiego (1966), Nagrodą II stopnia Funduszu Nauki i Kultury im. Jana Kochanowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990 r.), nagrodą rektora UJ (1968 i 2002 r.). Została uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" podczas uroczystości dedykowanej środowisku naukowemu w 2017 r., a odbierał go mąż - prof. Jerzy Wyrozumski (1930-2018).