Solidarność to znaczy razem

Żelazny Zdzisław

Biogram w Indeksie Osobowym SSS

Zdzisław Żelazny urodził się 19 kwietnia 1932 r. we Lwowie, skąd repatriował się w 1944 r. Uczęszczał do dwuletniej szkoły felczerskiej a następnie Akademii Medycznej w Łodzi i następnie w Krakowie. Na podstawie przydziału pracy rozpoczyna pracę w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie, jako pediatra II stopnia specjalizacji., równocześnie pracując na pogotowiu ratunkowym.

W 1980 roku angażuje się w tworzenie komitetów założycielskich "Solidarności" w placówkach służby zdrowia, na południu Polski.

W 1976 r. podjął współpracę z Brorem Hanssonem - obywatelem szwedzkim, (w 1995 r. państwo Żelazny założyli Stowarzyszenie Filantropów im. Brora Hanssona). Efektem zainicjowanej przez nich współpracy polskich i szwedzkich wolontariuszy była szeroko rozwinięta akcja niesienia pomocy głównie dla ludzi niepełnosprawnych, przewlekle chorych i dzieci specjalnej troski. Dzięki ich działalności sprowadzili do Krakowa setki ton sprzętu (ponad 300 TIR-ów) dla szpitali, hospicjów, domów pomocy społecznej i niepełnosprawnych. Do naszego miasta trafiła ogromna ilość sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego, ponad 9 tysięcy wózków inwalidzkich, setki łóżek wieloczynnościowych, transporty leków i inne urządzenia niezwykle ważne i pomocne dla osób potrzebujących.

W latach stanu wojennego, dzięki ich staraniom, do Krakowa trafiały transporty odzieży, żywności, środków higienicznych i urządzeń medycznych. Udało się nawet zorganizować dwie karetki reanimacyjne. Ta działalność zwracała uwagę Służby Bezpieczeństwa, która wielokrotnie wzywała go na przesłuchanie, domyślając się, że transporty medyczne służą także do przemycania do Polski urządzeń i materiałów dla podziemnej poligrafii, a także z powodu kontaktów jakie Zdzisław Żelazny posiadł na południu Szwecji skąd płynęła znaczna pomoc finansowa do kraju.

Zdzisław i Zofia Żelazny prowadzili działalność nieprzerwanie od 1976 r. do 2006, a po śmierci męża prowadziła ją Pani Zofia.

Wiele krakowskich szkół, przedszkoli i domów dziecka otrzymało ponad 40 tysięcy ergonomicznych ławek, krzeseł i potrzebnego sprzętu, dzięki któremu młodzież może zdobywać niezbędną wiedzę oraz umiejętności w godnych i sprzyjających nauce warunkach.

Zdzisław Żelazny zmarł 23 października 2003 r. w Krakowie, spoczywa wraz z żoną (1934-2019) na cmentarzu Rakowickim.

Zofia i Zdzisław Żelaźni za swą działalność otrzymali tytuł Filantropa Krakowa w łączonej edycji konkursu 1999-2000,a w roku 2007 Medal Cracoviae Merenti. Stowarzyszenie Siec Solidarności uhonorowało Zdzisława Żelaznego Medalem "Dziękujemy za wolność" w 2016 roku.