Solidarność to znaczy razem

Sieć Solidarności

Czertwan Zbigniew

Urodzony 21 czerwca 1970 r w Tarnobrzegu. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów-Reformtów w Wieliczce. Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Polski socjalista, teolog, pedagog, starokatolicki duchowny, antyekumenista, ale - zwolennik szeroko pojmowanej tolerancji religijnej.

Studiował teologię starokatolicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz teologię katolicką na Papieskiej Akademii Teologicznej (ob. UPJP II) w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym naukowego czasopisma religijnego wydawanego wspólnie przez chrześcijan, muzułmanów i żydów pt. "Teologia Powszechna" oraz przedstawicielem prawnym Stowarzyszenia Chrześcijan Muzułmanów i Żydów "Przymierze".

Aresztowany w wieku lat 13. i dwukrotnie sądzony (1984 r. i 1986 r.) z art. 271 w zw z art. 270 kk za "wyszydzanie i poniżanie ustroju i naczelnych organów PRL". W wieku lat 15., po wymuszonym wyjeździe do Krakowa (na procesie politycznym otrzymał m. in. zakaz nauki w szkołach średnich w swoim województwie) natychmiast włączył się czynnie w działalność podziemną w strukturach Polskiej Organizacji Harcerskiej, Solidarności Walczącej oraz Polskiej Partii Socjalistycznej "Wolność Równość Niepodległość".

Od 1990 r. pracował jako: dziennikarz, murarz, urzędnik rządowy i samorządowy, proboszcz parafii narodowo-katolickiej, a od kilku lat zatrudniony w tarnobrzeskim Hospicjum Św. Ojca Pio.

Posiada status osoby pokrzywdzonej wydany w 2005 r. przez IPN oraz status działacza opozycji antykomunistycznej potwierdzony w 2018 r. przez UdSKiOR.

W 2019 r. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu unieważnił postanowienie sądu dla nieletnich z 1984 r. jako "wydane wobec osoby represjonowanej za walkę o niepodległy byt Polski".

Od ośmiu lat walczy o zmianę Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej z 2015 r. pod kątem poszerzenia katalogu represji uprawniających do statusu osoby represjonowanej o postanowienia sądów dla nieletnich zasądzające osobom nieletnim w czasach komunistycznych za ich walkę o niepodległość tzw. środki wychowawcze oraz środki poprawcze.