Solidarność to znaczy razem

rok 2013

Akcja "Znicz". Stowarzyszenie Sieć Solidarności odwiedziło groby
Podczas akcji Znicz Solidarności odwiedziliśmy 102 groby zapalając Znicze Solidarności.

Lista Pamięci Solidarności Małopolski zawiera 177 nazwisk. Lista jest w dużym stopniu kompletna - brakuje jeszcze trochę danych o datach urodzin, miejscach pochowków. Wciąż otrzymujemy nowe informacje. Została wykonane duża praca, szczególnie w ostatnich tygodniach, przez Kazimierza Kubraka, Piotra Hlebowicza i Edward E. Nowaka.

Dzięki ich pracy, w tym lokalizacji grobów, mogliśmy podjąć akcję "Znicz", polegająca na odwiedzinach mogił LUDZI SOLIDARNOSCI i zapaleniu symbolicznego znicza.

W sumie odwiedziliśmy 102 mogiły, na cmentarzach: Grębałów (20), Rakowice (51), Batowice (16), Salwator (10), Podgórze (5) oraz pojedyncze groby w Skawinie, Wieliczce, Łapanowie i Swoszowicach. Niestety w tym roku nie udało się dotrzeć do grobów na terenie całego regionu, ale obiecujemy, że w przyszłym roku będziemy także w innych miejscowościach naszego regionu.

W zdecydowanej większości groby są zadbane i widać, że są odwiedzane. Są pojedyncze przypadki gdzie będzie konieczna nasza interwencja aby były godnym miejscem spoczynku.

Podziękowania dla osób, które zaangażowały się w te akcję należą się szczególnie: Krystynie Ryczaj-Marchewczyk, Teresie Starmach, Barbarze i Jackowi Swałtkom, Krystynie Starzyńskie i Jackowi Marii Stokłosie, Bronisławowi Kowynii, Fryderykowi Czerwińskiemu u Maciejowi Machowi, Wiesławowi Mazurkiewiczowi, Jozefowi Bobeli i Edwardowi E. Nowakowi.

Na stronie internetowej oraz na facebook'u można zapoznać się z Lista Pamięci ułożoną alfabetycznie oraz wg. dat śmierci, można zobaczyć wiele zdjęć naszych koleżanek i kolegów, nagrobków oraz zdjęć z akcji Znicz.