Solidarność to znaczy razem

PROJEKT ARCHIWALNY

Dom Solidarności

Celem miało być utworzenie domu opieki, w którym Ludzie Solidarności, przede wszystkim znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, mogliby otrzymać niezbędną pomoc medyczną, opiekę i ochronę a także spędzić w sposób godny swoje życie. Rozumieliśmy, że tego typu opieka jest kosztowna a zatem musieliśmy znaleźć źródła jej finansowania. Właściwym kierunkiem było prowadzenie własnej dzielności gospodarczej w tym zakresie, tak aby wypracowywać nadwyżkę, przeznaczaną na potrzeby grupy ludzi o których była mowa powyżej.

W 2013 r. opracowaliśmy założenia i koncepcję takiego Domu. Wystąpiliśmy z postulatem utworzenia Fundacji Dom Solidarności na XXV lecie zwycięstwa społeczeństwa polskiego, które symbolizuje dzień 4 czerwca 1989 roku.

Zaproponowaliśmy aby pierwsze takie przedsięwzięcie: Dom Solidarności zrealizować w Krakowie, mieście historii i tradycji, gdzie podczas lat '80 ub. w. powstawał i rozwijał się ruch społeczny Solidarność. Przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Sieć Solidarności odbyli wiele spotkań z Prezydentem m. Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim oraz pełnomocnikiem panią Anną Okońską Walkowicz poświęconych koncepcji utworzenia "Domu Solidarności". Spotkaliśmy się z autentycznym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy także deklaracje poparcia naszych starań. Kilka miesięcy poświeciliśmy zapoznaniu się z prawnymi oraz ekonomicznymi warunkami funkcjonowania tego typu ośrodków. Odbyliśmy wiele rozmów z osobami prowadzącymi takie placówki oraz znającymi problemy z tym związane. Mogliśmy także poznać tego typu ośrodki, DPS-y od strony praktycznej.

W związku ze zdobytymi informacjami, nabytymi doświadczeniami ale przede wszystkim po poznaniu realnych oczekiwań środowiska, przebudowaliśmy zdecydowanie koncepcje tego "Domu", odchodząc o charakteru placówki opiekuńczo-leczniczej. W 2016 roku poważnie zmodyfikowaliśmy projekt Domu Solidarności. Koncepcja z 2016 r. jest przedstawiona poniżej.

Ostatecznie jednak wycofaliśmy się projektu, bowiem, pierwotnie, wstępnie było wielu zainteresowanych ludzi z naszego środowiska, ale gdy przystąpiliśmy do zbierania ostatecznych deklaracji, nie znaleźliśmy w naszym środowisku, poza pojedynczymi przypadkami - rzeczywiście zainteresowanych. W tej sytuacji postanowiliśmy projekt zamknąć z końcem 2016 roku.

Edward E. Nowak

**********

Koncepcja Domu Solidarności

1) Stacjonarna opieka okresowa (dzienny dom pobytu dla dorosłych)
Działalność ta polegałaby na systematycznej opiece nad podopiecznymi przez kilka godzin dziennie. Podopieczny byłby przywożony do Domu w ustalonym okresie (zgodnie z umową) na ustalony czas (np. przywożony rano i odbierany po południu lub wieczorem). Podczas pobytu w Domu poza oczywistymi funkcjami spędzenia czasu w środowisku innych ludzi, pod opieką kadr fachowych, miałby możliwości odbycia ćwiczeń rehabilitacyjnych, poddania się koniecznym zabiegom, terapiom, ćwiczeniom. Zapewnione byłoby także wyżywienie, zajęcia kulturalne, edukacja, mała rekreacja. Do dyspozycji podopiecznych byłyby nie tylko pomieszczenia wspólne ale także osobiste pokoje np. 2-osobowe, zapewniające potrzebną niezbędną kameralność, intymność, możliwość odpoczynku.

2) Opieka niestacjonarna (we własnych domach)
Równolegle powinien być prowadzony system opieki w domu rodzinnym podopiecznego. To rozwiązanie, czasami łatwiejsze do zaakceptowania przez samego podopiecznego i jego rodzinę. Pacjent winien być monitorowany z użyciem tradycyjnych środków, wizytowany przez pielęgniarkę lub lekarza i/lub z wykorzystaniu systemów teleinformatycznych a nawet telemedycyny oraz innych innowacyjnych rozwiązań. W razie niepokojących wyników lub zdarzenia zdrowotnego pacjent byłby przewożony do Domu Solidarności i po udzieleniu pomocy odwożony do własnego domu lub kierowany do właściwych placówek medycznych z którymi Dom Solidarności powinien posiadać umowy o świadczeniu usług. Zakres tej działalności mógłby obejmować także świadczenie różnych usług medycznych, szczególnie pielęgniarskich.

3) System monitorowania stanu zdrowia - teleopieka
Taki system powinien być ważną ofertą Domu Solidarności. Każda osoba w wieku 50 plus, która zgłosi akces przystąpienia do systemu monitorowania winna być nim objęta. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych już obecnie można monitorować wiele osób równocześnie (radar zdrowia). Podopieczny - klient musi jednak posiadać urządzenia właściwej klasy i używać ich zgodnie z instrukcją. Już dzisiaj możliwe jest monitorowanie temperatury, ciśnienia, zawartości cukru, opracowane są aplikacje zdalnego monitoringu pacjentów z różnymi schorzeniami, np. sercowymi, możliwość wywołania alarmu, przyzwania pomocy, itp.

Jako rozwinięcie funkcji opisanych powyżej, można rozważyć z biegiem czasu rozszerzenie funkcjonowania Domu Solidarności o możliwość przebywania podopiecznych przez pewien okres czasu np. kilka dni, tydzień, dwa tygodnie (np. na czas nieobecności osób bliskich z zadbaniem o pozostawienie podopiecznego pod profesjonalna opieką).

Dom Solidarności może stać się w przyszłości także domem stacjonarnej, długotrwałej opieki (być może także paliatywnej). Pacjenci przebywaliby w tym Domu, kierowani wg. ogólnych kryteriów stosowanych w DPS albo opłacając za swój pobyt oraz sprawowaną nad nimi opiekę, najczęściej wymagającą znacznych umiejętności zawodowych oraz predyspozycji osobowych do zajmowania się osobami starszymi, często poważnie chorymi. Ten segment działalności wymaga znacznego doświadczenia zawodowego i jest najtrudniejszy.

Dom Solidarności, może stopniowo obejmować poszczególne segmenty opieki zdrowotnej:
• stacjonarna opieka okresowa,
• opieka niestacjonarna (we własnych domach) połączona z systemem monitorowania stanu zdrowia - teleopieka,
• System monitorowania stanu zdrowia - teleopieka (jako usługa Domu)
• Centrum Obsługi Seniora (jako dodatkowa opcja handlowo-usługowa Domu)

Początkiem powinno być oferowanie stacjonarnej opieki okresowej a szczególnie funkcje domu opieki dziennej (pobytu dziennego), stopniowo rozszerzane o bardziej specjalistyczne usługi opieki medycznej. Już niemal od początku można rozwijać także funkcje opieki niestacjonarnej. Za niezwykle ważne byłoby przyjęcie założenia, że kluczem do rozwoju efektywnej opieki powinno być możliwie szeroko, racjonalnie wykorzystanie teleopieki. Koncepcja ta jest spójna z Projektem tworzenia Centrów Aktywności Seniora (CAS), zapoczątkowanej w 2015 r. w Gminie Kraków i powinna zakładać realizacje celów i zadań sformułowanych także w tym programie, aby móc pozyskiwać środki z tego projektu.

4) Stacjonarna, długotrwała opieka
Dom Solidarności może stać się docelowo także domem stacjonarnej, długotrwałej opieki (być może także paliatywnej). Pacjenci przebywali by w tym Domu, kierowani wg. ogólnych kryteriów stosowanych w DPS albo opłacając za swój pobyt oraz sprawowaną nad nimi opiekę, najczęściej wymagającą znacznych umiejętności zawodowych oraz predyspozycji osobowych do zajmowania się osobami starszymi, często poważnie chorymi.



Relacje: