Solidarność to znaczy razem

30. rocznica Wyborów 1989 roku

Z okazji 30. rocznicy Wyborów 1989 roku oraz powstania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" odbyło się uroczyste posiedzenie w Sali Obrad Rady miastaKrakowa.

Spotkanie zainaugurował prof. dr hab. inż. Zygmunt Kolenda, były przewodniczący Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. W programie znalazły się wystąpienia prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, prof. Zygmunta Kolendy i prof. Janusza Orkisza, o. Ludwika Wiśniewskiego, "Dlaczego politycy (ludzie służby cywilnej) nas zawodzą?", prof. Andrzeja Gołasia, "Co się stało z naszą klasą?", oraz wspomnienia prof. Andrzeja Zolla, red. Adama Szostkiewicza oraz prof. Jerzego Zdrady.

- Komitety dowiodły, że Polacy są zdolni do działania wspólnego przy wszelkich dzielących ich różnicach i - co ważne - do działania bardzo skutecznego. Obecnie, gdy polityka mocno dzieli, warto odwoływać się do takiej wspólnej, ponad politycznej, platformy z przeszłości, na której można było porozumieć się w sprawach fundamentalnych dla państwa i narodu. Taką płaszczyzną były Komitety Obywatelskie - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Dzisiejsze spotkanie jest dobrą okazją, by wszystkim Państwu pogratulować tamtej odwagi i determinacji - dodał Jacek Majchrowski.

Uczestnicy spotkania przyjęli apel do społeczności Małopolan o liczny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu RP.

Ponadto Edward Edmund Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności, przedstawił plan obchodów 30. rocznicy wyborów 1989 w Krakowie.

***

10 kwietnia br. zostały złożone kwiaty w 30. rocznicę powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" pod tablicą upamiętniającą siedzibę MKO na ul. Siennej 5 w Krakowie. 30 lat temu, 10 kwietnia 1989 roku, odbyło się pierwsze posiedzenie inaugurujące działalność Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" z zadaniem przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku w regionie małopolskim.

***

7 czerwca br. Sieć Solidarności zorganizowała główną uroczystość obchodów 30. rocznicy wyborów w 1989 r. w Nowej Hucie. O godz. 16.00 odbył się wernisaż wystawy "Nasz jest ten dzień" w Muzeum Nowej Huty, a o godz. 17.00 rozpoczęło się wręczenie medali "Dziękujemy za wolność" dla działaczy komitetów obywatelskich, po której odbył koncert muzyczny, a następnie "Spotkanie ludzi 4 czerwca".

Organizatorami spotkania z okazji 30-lecia powołania Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" były Małopolski Komitet Obywatelski "Solidarność", Stowarzyszenie Sieć Solidarności oraz Urząd Miasta Krakowa.