Witaj Maj, piękny Maj, U Polaków błogi raj, zabrzmiało 3 maja 2015 r. w Muzeum Historycznym m. Krakowa otwierając uroczystość wręczenia Medali "Dziękujemy za wolność" dla ludzi Ruchu Społecznego Solidarność.
Powstanie Solidarności było podobnie jak Konstytucja 3 Majowa, wielką próbą ratowania Ojczyzny, przez wyznaczenie jej nowego ustroju i reform. I chociaż potem przyszły lata walki, konspiracji, szykan, to wywalczyliśmy wolność. Dzisiaj my sami możemy urządzać nasz kraj. Należy pamiętać o wszystkich ludziach i ich postawach oraz czynach, którzy tę wolność nam przygotowali. Nie byli to tylko przywódcy, ale tysiące mniej znanych osób, czasami zapomnianych lub już nie żyjących. Każdy z nich wniósł swoją cząstkę do wolności Polski. Przewodniczący Kapituły Edward E. Nowak rozpoczął uroczystość, przedstawiając ideę Medalu "Dziękujemy za wolność.
Kapituła Medalu "Dziękujemy za wolność", na wniosek Stowarzyszenia "Sieć Solidarności", a także z wniosku osób, które już posiadają Medal, postanowiła uhonorować kolejne osoby wywodzące się z wielkiego ruchu społecznego Solidarności.
Rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy śp. Jacka Skrobotowicza, działacza SKS, współpracownika KSS KOR, KPN, a potem Solidarności i NZS, internowanego. Kolegą Jackiem opiekowała się Sieć Solidarności oraz Stowarzyszenie "maj 77", bo znalazł się - jak niejeden z naszego środowiska - w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Śp. Jacek miał odebrać Medal, niestety kilka dni temu zmarł.
Wśród 55 osób, którym przyznano medale znaleźli się pracownicy i działacze Solidarności z dawnej Huty im.Lenina (Lesław Chruścik, Andrzej Dedo, Maciej Florczyk, Andrzej Gębara, Wiesław Kurczych, Edward Petlic, Jan Zaszczudłowicz, Zofia Ziarkowska) z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zbigniew Fijak, Tomasz Gąsowski), Akademii Medycznej (Maryla Aleksiejew) oraz Polskiej Akademii Nauk (Krzysztof Gorlich), z Solidarności w Prokuraturze (Aleksander Herzog), Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych (Barbara Swałtek), Kopalni Soli w Wieliczce i w Bochni (Józef Mroczka), zakładów Montin oraz EC Łęg (Stanisław Chmielewski), studenci (Marek Haber, Dariusz Piekło) , koleżanki i koledzy, z Krakowa, Andrychowa, Wadowic, Skawiny, była grupa fotoreporterów oraz kamerzystów tamtych historycznych chwil (Piotr Augustynek i Andrzej Jaskowski, Jacek Boroń, Andrzej Stawiarski), ludzie więzieni oraz internowani (Adam Kramarczyk, Jan Nowak, Eugeniusz Oleksiński, Zdzisław Szczur), kolporterzy, drukarze, konspiratorzy (Jerzy Rusek, Marian Stachniuk, Teresa Starmach Piotr Warisch) i ci którzy im pomagali, ukrywali ich (Małgorzata Batorska), dostarczali sprzęt i inne środki (Andrzej Łaptaś) , działacze samorządu pracowniczego (Piotr Marzec) i rodzącego się samorządu terytorialnego. Wśród bohaterów był ks. Jan Bielański niosący nam duchowe wsparcie w najcięższych strajkowych chwilach, byli odważni ludzie, którzy czasami w pojedynkę umieli i chcieli zaprotestować przeciw bezprawiu jak Wiesław Pyzio, Henryk Kowal, także ludzie opozycji przedsierpniowej jak Jerzy Sychut, który przyjechał na uroczystość ze Sztokholmu, gdzie także działał i wspierał nas. Byli mężczyźni i kobiety Solidarności.
Uhonorowanych zostało wiele osób już nieżyjących, dla których medale i plakiety nagrobne odbierali z wielkim wzruszeniem ich żony, córki i synowie, wnuki: Danuta Abarahamowicz, Paweł Grawicz, Jerzy Karpińczyk, Tadeusz Kołodziejczyk, Teresa Kozak, Władysław Krupiarz, Marek Nawara, Julian Sroka, Anna Szwed Śniadowska.
Przypomniano każdą z uhonorowanych medalem osób, chociaż każda z nich zasługuje na oddzielną opowieść.
Wśród osób uhonorowanych Medalem był także Leszek Wojtowicz, poeta, bard Solidarności, który w latach ’80 ub. wieku dawał niezależne koncerty muzyczne a jego litania "Nie pragnę wcale byś była wielka, zbrojna po zęby od morza do morza a także by cię uważano, za perłę świata i wybrankę Boga, …" była wyśpiewanym, naszym marzeniem o normalnej Polsce.Kolega Leszek dał wzruszający recital, przywołując nasze problemy sprzed lat ale także nawiązał do współczesnych kłopotów i nieszczęsnych podziałów.
Jakub Kosiniak, zaprezentował zaś kilka wierszy poetów uznanych (Krynicki, Zagajewski, Jastrun,Szaruga), ale także anonimowych autorów wierszy i piosenek jakie powstały w latach ’80, korzystając ze zbioru "Poezja stanu wojennego" wydanej przez IPN.
Dochodząc do końca uroczystości, Edward E. Nowak powiedział, że wręczone medale "Dziękujemy za wolność" to koleżeński wyraz wdzięczności dla ludzi, którzy w różnorodny sposób przyczynili się do wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczypospolitej Polski, ale także zobowiązanie pamięci o innych, których należałoby uhonorować i przypomnieć ich czyny.
Podziękowaliśmy także tym, którzy wsparli ideę Medalu, zdając sobie sprawę z jego znaczenia dla naszego środowiska a może przede wszystkim za możliwość wyróżnienia i przypomnienia setek odważnych, wspaniałych ludzi ruchu Solidarność,a szczególnie Markowi Sowie Marszałkowi Województwa Małopolskiego, które jest partnerem przedsięwzięcia oraz Markowi Lasocie - Dyrektorowi IPN w Krakowie.
Uroczystość odbyła się dzięki pomocy i zaangażowaniu członków Sieci Solidarności: Wiesławy Ciesielskiej i jej córki Marty, Anny Kowania, Haliny Nowak, Barbary Swałtek, Jakuba Kosiniaka, Macieja Macha, Jacka M. Stokłosy, Jacka Swałtka oraz dyrektora Michała Niezabitowskiego, który użyczył nam Salę Miedzianą na uroczystość a także wspierającym nas pracownikom Muzeum Historycznego m. Krakowa. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Hymnu Polski. A po jej zakończeniu stanęliśmy do wspólnej fotografii.
EEN