Solidarność to znaczy razem

Młodzież na "Szlakach Małopolskiej Solidarności" - finał konkursu

W Wadowickim Domu Kultury spotkało się dzisiaj - 18 czerwca 2014 r. około trzysta dziewcząt i chłopców oraz ich nauczyciele ze szkół małopolskich z twórcami projektu edukacyjnego "Szlakiem Małopolskiej Solidarności" a więc inicjatorami z Sieci Solidarności, Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność". Założeniem projektu było poszukiwanie przez młodzież lokalnych bohaterów i miejsc, odtworzenie historii ruchu społecznego "Solidarność" w ich miejscowościach w Małopolsce.

Projekt edukacyjny przybrał formę konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na prezentację z tego zakresu. Patronował przedsięwzięciu gorąco, Kurator Małopolski Aleksander Palczewski, który otwierając konferencję wojewódzką mówił o pokoleniach, które walczyły o wolność, niektórzy za cenę życia.

Prezes "Sieci Solidarności" Edward Nowak powiedział, iż przesłaniem jego pokolenia było zdobycie wolności bez stosowania przemocy i to się udało pomimo ofiar i represji.

Zadaniem konkursu było poszukiwanie lokalnych "Wałęsów i stoczni", bo to one tworzyły ruch społeczny Solidarność. Pani Ewa Filipiak - burmistrz Wadowic wyraziła uznanie dla inicjatywy tworzenia Szlaków Solidarności i zachęcona sukcesami zabiegała o kontynuowanie pomysłu.

Przewodniczący "Solidarności" Wojciech Grzeszek radował się z aktywnego udziału młodzieży, postrzegając w nich przyszłych działaczy związku. Pani dr. Cecylia Kuta z IPN w Krakowie wygłosiła wykład o genezie, historii i znaczeniu "Solidarności".

A potem było rozdanie nagród ufundowanych przez Burmistrza Wadowic, Zarząd Regionu Małopolska, Siec Solidarności, firmy "Maspex" i "Skawa".
Na zakończenie spotkania Kryspin FIC z Gimnazjum w Brzeszczach, który zajął I miejsce przedstawił prezentację historii "Solidarności" w Kopalni Węgla Kamiennego "Brzeszcze".

[EEN-18.06.2014]


(przepraszam za kiepskiej jakości zdjęcia)