Solidarność to znaczy razem

Pogrzeb Tadeusza Pikulickiego

Pożegnaliśmy Tadeusza Pikulickiego - dziennikarza, uczestnika strajku w 1988 r. w Nowej Hucie, szefa biura prasowego Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", przedsiębiorcę.

Tadeusz Pikulicki został pochowany 26 sierpnia 2022 r., na cmentarzu parafialnym w Borku Fałęckim w Krakowie. Żegnała go żona Elżbieta, córka Jagienka a także zgormadzona rodzina i przyjaciele, w tym liczne grono z dawnej "Gazety Krakowskiej".

W imieniu środowiska Solidarności pożegnalne słowa wygłosił Edward E. Nowak, nawiązując do tego, że na podstawie zdjęcia Tadeusza Pikulickiego ze strajku w 1988 r. powstał Medal "Dziękujemy za wolność" nadawany przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności a postacie na nim symbolizują ludzi, w tym dziennikarzy, drukarzy i pracowników mediów, którzy walczyli o wolność w latach '80 ub. wieku. Złożono winiec, zapalono znicz a żonie przekazana została plakieta nagrobna Medalu "Dziękujemy za wolność".

***
Tadeusz Pikulicki (ur. 26.11.1954, zm. 19.08.2022 w Krakowie) - ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i podjął pracę "Gazecie Krakowskiej" jako redaktor depeszowiec. Wkrótce nadeszły historyczne wydarzenia, a pod koniec 1980 r. redaktorem naczelnym został "Maciej Szumowskie a gazeta stała się ostoją demokracji i wspierania Solidarności.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został wyrzucony z pracy, podobnie jak inni z Gazet oraz setki w całym kraju. Otworzył własną firmę naprawy zapalniczek na al. Dietla, nazywając ją prześmiewczo "Iskra" . To miejsce stało się lokalem użyczanym na różne spotkania opozycyjne, głównie dziennikarzy. Podczas strajku wiosennego 26.04.-5.05.1988 r. w Hucie im. Lenina brał czynny udział, za co został skazany na 14 dni aresztu przez kolegium w Nowej Hucie (5 V 1988). Podczas wyborów 1989 r. był szefem biura prasowego Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" oraz redaktorem odpowiedzialnym biuletynu Komitetu Wyborczego MKO "Solidarność" pn. "Karta'89. Biuletyn wyborczy Solidarność".

Po 1989 r. dziennikarz w piśmie " Czas Krakowski", wiceszef "Dziennika" TVP, prezes powstałej spółki "gazety Krakowskiej" (1990-1994), związany z telewizją "Wisła". A następnie rozpoczął działalność jako niezależny przedsiębiorca w branży reklamowej.
Tadeusz Pikulicki był organizatorem konkursu im. Maćka Szumowskiego na reportaż "Polska zza siódmej miedzy" jednym z inicjatorów powstania Parku im. "Maćka i Doroty".

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013), uhonorowany medalem "Niezłomnym w słowie"( 2011), Medalem "Dziękujemy za wolność" (2018).

Cześć Jego Pamięci
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"