Solidarność to znaczy razem

Medale - Duszpasterstwo Hutników - Klasztor Czerna - edycja VIIIb

17 stycznia 2016 r. odbyła się XXXIII Pielgrzymka Ludzi Pracy do grobu św. Rafała Kalinowskiego w Czernej w 153 rocznicę Powstania Styczniowego 1863-64 roku.

Po raz trzeci Pielgrzymkę organizowało Stowarzyszenie Sieć Solidarności wraz z wieloletnimi organizatorami z Duszpasterstwa Hutników w Nowej Hucie na czele ze Zbigniewem Ferczykiem.

Kolejna pielgrzymka rozpoczęła się przykrymi wydarzeniami, które rzutowały na cały przebieg uroczystości w Czernej, w tym dniu. Grupa osób nazywająca siebie "prawdziwymi patriotami" obkleiła mury sanktuarium obraźliwymi plakatami skierowanymi przeciwko niektórym uczestnikom i organizatorom pielgrzymki a szczególnie wobec Edwarda Nowaka. Wznoszono także wrogie okrzyki. Właściwie takie prowokacyjne zachowanie towarzyszyło całej pielgrzymce.

Wiele osób rozpoczęło pobyt w Czernej od zwiedzenia bardzo interesującego Muzeum Karmelitańskiego, poznawało także nowo otwarty piękny Dom Pielgrzyma, znajdującą się tam bogato wyposażoną księgarnię, restaurację i inne pomieszczenia.

Na Pielgrzymkę przybyło wiele zacnych postaci a wśród nich: poseł Józef Lassota, Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk oraz zastępca Witold Kulczycki z małżonkami, Łukasz Smółka - radny Sejmiku Małopolskiego, kolega Adam Lach przedstawiciel Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" oraz Roman Witkowski - wiceprzewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" Huty Sendzimira.

Obecne były liczne sztandary, w tym z Solidarności Małopolskiej, Huty Sendzimira, Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego nr. 3, Duszpasterstwa Hutników, Fundacji im. Brata Alberta, z miejscowej szkoły sztandarów oraz Straży Pożarnej w Krzeszowicach. Mszą uświetnił krzeszowicki chór "Akord", śpiewając piękne polskie kolędy.

Uroczysta mszę św. celebrował o. Leszek Starczewski - przeor Karmelitów Bosych z Czernej wraz z ojcami i braćmi z Karmelu oraz nasz przyjaciel ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski, przybyły z grupą pielgrzymów z Fundacji św. Alberta, który głosił homilię. Poświęcił ją tegorocznym ważnym rocznicom, a w szczególności:

• 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I, uznawanej z początek polskiej państwowości,
• 153. rocznicy Powstania Styczniowego 1863 - 1864, w którym uczestniczył św. o. Rafał Kalinowski,
• 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza,
• 100. rocznicy śmierci św. Barta Alberta Chmielowskiego,
• 60. rocznicy wydarzeń Poznaniu w 1956 roku,
• Wizycie Ojca św. Franciszka w Roku Miłosierdzia z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na zakończenie ks. Tadeusz mówił o potrzebie działań ludzi i ich stowarzyszeń na rzecz pomocy potrzebującym, apelował "Bądź dobry jak chleb".

W intencjach podczas mszy, także przebijała troska o jedność Polaków, w tym trudnym okresie politycznym. Na zakończenie mszy świętej Zbigniew Ferczyk podziękował ojcom Karmelitom za goszczenie pielgrzymów po raz 33-ci a także Stowarzyszeniu Sieć Solidarności, które po raz trzeci jest organizatorem, kontynuując dzieło Duszpasterstwa Hutników. Powiedział, że ten klasztor ale także Dom Pielgrzyma i otoczenie, to świadectwo zmian jakie dokonały się w Polsce i aby to szanować, nie zmarnować, nie zniszczyć. Wyraził swój niepokój atmosferą jaka została stworzona podczas tegorocznej pielgrzymki. Nestor i inicjator Pielgrzymek do Czernej powiedział na koniec, że sami stwarzamy sobie problemy i potrzeba nam modlitwy przede wszystkim za jedność, bo inaczej grozi nam upadek i katastrofa.

Po mszy świętej udaliśmy się do kaplicy kościelnej z relikwiami świętego, oddaliśmy hołd św. o. Rafałowi. Sieć Solidarności oraz KRH z Nowej Huty, złożyły kwiaty.

Po uformowaniu pochodu, ze sztandarami na czele oraz pieśnią Konfederatów Barskich na ustach udaliśmy się na cmentarz przy klasztorze. Złożyliśmy tam kwiaty i zapaliliśmy znicze, przy symbolicznym pierwszym grobie św. Rafała . O. Leszek, dosyć obszernie opowiedział o wybitnych osobach spoczywających na tym cmentarzu, na którym przewija się cała historia polska ostatnich 150 lat. przypomniał, że klasztor w Czernej związany jest z wieloma wybitnymi postaciami naszej historii, specjalnie zatrzymując się na niezwykłych losach o. Warakomskiego.

Nieco zmarznięci, udaliśmy się do Domu Pielgrzyma, gdzie była dalsza cześć uroczystości. W tej części już nie uczestniczyła grupa osób wyraźnie kontestujących uroczystości, którzy po zjedzeniu bigosu wyjechali z Czernej.

W nowoczesnej Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma rozpoczęła się uroczystość wręczenia Medali "Dziękujemy za wolność".

Po powitaniu przybyłych oraz obecnego na uroczystości o. Przeora i burmistrza Krzeszowic, Przewodniczący Kapituły Medalu przedstawił jego ideę. Przypomniał, że ustanowiony przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności MEDAL MA STANOWIĆ SYMBOLICZNE WYRAŻENIE WDZIĘCZNOŚCI I PODZIĘKOWANIA DLA MOŻLIWIE SZEROKIEGO KRĘGU LUDZI, KTÓRZY W OKRESIE PO 13 GRUDNIA 1981 ROKU BRALI UDZIAŁ W TWORZENIU WOLNOŚCI, NIEPODLEGŁOŚCI, DEMOKRATYCZNEJ I SAMORZĄDNEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Po tym wstępie kol. Piotr Warisch, przedstawił prezentację multumedialną tej części działalności Duszpasterstwa Hutników, która związana jest z organizowanymi Pielgrzymkami Ludzi Pracy do Czernej. Poza opowieścią Zbigniewa Ferczyka, toczyły się także wspomnienia innych osób : Anny Staniec, Józefa Wiśniewskiego. Przeplatały się te relacje ze zdjęciami z pielgrzymek z poprzednich, tych najtrudniejszych lat okresu stanu wojennego i następnych przed 1989 rokiem. Ponieważ wśród gości spotkania było wiele osób uczestniczących onegdaj w tych pielgrzymkach, nie potrafili ukryć oni swojego wzruszenia. Podziękowaniem były gromkie brawa.

Głos zabrał ponownie Edward E. Nowak, który powiedział, że "Wolność naszego kraju to było dzieło tysięcy ludzi, ich myśli i czynów. Złożyły się na nią wielkie czyny ale i te mniejsze, codzienne, działania i postawa przywódców, ale także osób mniej znanych, czasami zapomnianych, bywa że już nie żyjących. Każdemu z nich należy powiedzieć "dziękujemy za wolność".

Z okazji 153. Rocznicy Powstania Styczniowego 1863 - 1864 roku, jednego z najważniejszych czynów niepodległościowych w naszej historii, w miejscu do którego po raz 33-ci pielgrzymują hutnicy z Nowej Huty w sanktuarium w Czernej, Kapituła Medalu "Dziękujemy za wolność", na wniosek Stowarzyszenia "Sieć Solidarności", a także z wniosku osób, które już posiadają Medal, szczególnie Zbigniewa Ferczyka - inicjatora Duszpasterstwa Hutników oraz Macieja Macha przywódcy Tajnej Komisji Robotniczej Hutników, postanowiła przyznać Medal "Dziękujemy za Wolność" członkom duszpasterstwa, którzy w największym stopniu byli zaangażowani w jego działalność, w tym także organizację Pielgrzymek do Czernej, następującym osobom:

• śp. Tadeuszowi Janikowi,
• Wacławowi Piotrowskiemu,
• Cezaremu Ruszczakowi,
• śp. Józefowi Sroce,
• Annie Staniec,
• Urszuli Szczurek,
• Józefowi Wiśniewskiemu,
• Stanisławowi Witczakowi,
• śp. Władysławowi Wrześniakowi.

Medale wręczał, wraz z przewodniczącym kapituły, kol. Zbigniew Ferczyk. Były uściski serdeczne, życzenia zdrowia szczególnie potrzebne dla laureatów, a także łzy wzruszenia.

Edward E. Nowak zaapelował o składanie kolejnych wniosków o uhonorowanie medalem innych osób oraz środowisk, prowadzących m.in. działalność charytatywną, duszpasterską itp. I jeszcze była wspólna fotografia uhonorowanych a potem, w restauracji podano tradycyjny bigos klasztorny oraz herbatę z wody ze źródła św. Eliasza. Pielgrzymka dobiegała końca.

Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy pomni kilkudziesięcioletniej tradycji, przybyli na 33 Pielgrzymkę Ludzi Pracy z potrzeby uczczenia pamięci bohaterów Powstania Styczniowego 1863 - 1864 roku, jednego z najważniejszych czynów niepodległościowych w naszej historii, wspominając św. Rafała Kalinowskiego, powstańca i zakonnika, św. Alberta Chmielowskiego i innych bohaterów kolejnych pokoleń spoczywających na cmentarzu klasztornym oo. Karmelitów, przypominając, że w br. obchodzimy także 190 rocznice urodzin Romualda Traugutta - ostatniego dyktatora powstania, który już za życia uchodził za osobę wręcz świętą, a który został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej w 1864 roku, wraz z innymi członkami Rządu Narodowego: Rafałem Krajewskim, Józefem Toczyskim, Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim.

Słowa dezaprobaty kieruję dla tych, którzy wykorzystują uroczystości patriotyczne i religijne dla celów politycznych.

[EEN]

Zdjęcia


fotografii: 25, na stronach: 2