Solidarność to znaczy razem

Zmarła Maria Cieślawska

Pogrzeb ś.p. Marii Cieślawskiej w dniu 9 maja 2022 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Maria Cieślawska (ur. 2.01. 1928 w Sosnowcu, zm. 1.05.2022 w Krakowie) była członkiem Zarządu regionu Małopolskiej Solidarności wybranym podczas I WZD w Tarnowie w lipcu 1981 r.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, Maria Cieślawska, udzielała porad prawnych zwalnianym pracownikom za udział w strajku i inne represje, w swoim mieszkaniu oraz na prośbę ks. Władysława Palmowskiego, pełniła stałe dyżury, w kościele "Arka" w Bieńczycach. Później do tej działalności dołączyła prok. Maria Sękowa. Stosując różne wybiegi prawne starały się wspierać represjonowane osoby. Broniła również przed Sądem działaczy Solidarności zagrożonych więzieniem.

Maria Cieślawska była również w pierwszej redakcji pisma "Solidarność Zwycięży", w jej mieszkaniu drukowano także początkowe egzemplarze pisma.

W połowie lat osiemdziesiątych przeszła na emeryturą, kontynuując swoją działalność prawniczą dla ludzi represjonowanych.

Wspominała : "Byłam świadkiem pacyfikacji demonstrantów, gdy zginął Bogdan Włosik. Wyłączono wówczas elektryczność i telefony a samochody ZOMO zablokowały całą ulicę i rzucano w demonstrantów pociski z gazem łzawiącym. Ksiądz Palmowski udostępnił przechodniom i demonstrantom pomieszczenie w dolnym kościele. Rozbito wtedy ogromną szybę do wejścia do kościoła. Ludzie uciekali do mieszkań w okolicznych blokach a wówczas milicja wyciągał ich, biła ich pałkami i załadowywała do podstawionych samochodów. Obserwowałam to z okien budynku gdzie pełniłam dyżur. Cała akcja zakończyła się dopiero po godzinie 22. Wkrótce po tym zdarzeniu musiałam zaniechać pełnienia tam dyżurów ale nie zakończyłam pomocy potrzebującym."

Uhonorowana Medalem "Dziękujemy za wolność" (2018)

Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"

Na zdjęciu wręczenie Medalu "Dziękujemy za wolność" dla Marii Cieślawskiej