Ten rok 2021 można nazwać rokiem Andrzeja Wajdy, który urodził się 95 lat temu, w październiku minie 5 lat od Jego śmierci. 40 lat temu, w maju 1981 r. odbył się 34. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes., nagrodę główną festiwalu, Złotą Palmę, przyznano filmowi "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Z tej okazji Muzeum Nowej Huty oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności odbyło się spotkanie poświęcone reżyserowi i jego twórczości, w ramach programu "Kamera na nowohucian" Andrzej Wajda - spotkanie z Jerzym Fedorowiczem i Jerzym Radziwiłowiczem 10 maja 2021, godz. 18, na Facebooku Muzeum Nowej Huty.
Udział wzięli wyjątkowi goście: Jerzy Radziwiłowicz - aktor, odtwórca ról Mateusza Birkuta i jego syna Macieja Tomczyka w filmach "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" oraz Jerzy Fedorowicz - aktor, reżyser, poeta, wieloletni dyrektor Teatru Ludowego. Prowadziła spotkanie: prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska.
Spotkanie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.
29 maja o godz. 16:00 członkowie Sieci Solidarności wezmą udział w pokazie filmu "Czlowiek z żelaza" w Kinie "Kijów"
***
Andrzej Wajda (6 III 1926 - 9 X 2016) - wybitny reżyser filmowy i teatralny, laureat Oskara, przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r.
Andrzej Wajda był wielkim artystą ale także człowiekiem Solidarności i Polski. 30 sierpnia przybył na strajk robotników gdańskich, zaangażowany w ruch kultury niezależnej po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W wyborach 4 czerwca 1989 roku został wybrany senatorem.
Poza wielkimi orderami i honorami jakie otrzymywał na całym świecie i w Polsce, chciałbym powiedzieć, że od Stowarzyszenia Sieć Solidarności otrzymał Medal "Dziękujemy za wolność" - jestem z tego ogromnie dumny.
Trzeba znaleźć trochę czasu aby przypomnieć sobie co dla nas wszystkich pozostawił, jakie dzieła, przemyślenia, czyny. Będziemy zdumieni ich ogromnym bogactwem.
***
"Człowiek z żelaza" - premiera sprzed 40 lat
Człowiek z żelaza - polski dramat filmowy z roku 1981 w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego; kontynuacja Człowieka z marmuru. Akcja toczy się w roku 1980 podczas wydarzeń sierpniowych. Dziennikarz Winkel dostaje zadanie zrobienia reportażu kompromitującego robotnika i aktywistę komitetu strajkowego, Macieja Tomczyka - syna Mateusza Birkuta (bohatera Człowieka z marmuru).
Film realizowany był w pośpiechu (premiera 27 lipca 1981), aby uchwycić, świeże jeszcze, nastroje Sierpnia i genezę "Solidarności". Entuzjastyczne przyjęcie filmu przez krytyków na 34. MFF w Cannes, podyktowane zatarciem dystansu czasowego między wydarzeniami historycznymi a produkcją filmową, skutkowało przyznaniem mu pierwszej w historii polskiej kinematografii Złotej Palmy.
[EEN]