Solidarność to znaczy razem

Spotkanie z Partnerem z Czernihowa

12 lipca 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia "Sieć Solidarności miało miejsce spotkanie części Zespołu programu "Solidarności Rodzin" z Wołodymyrem Borysenko i jego żoną Iryną - naszym partnerem z Czernihowa ze Stowarzyszenia BEKET. Z naszej strony uczestniczyli : Edward E. Nowak, Krystyna Ryczaj Marchewczyk i Natalia Bishko.

Omówiliśmy ponad roczną współpracę. Warto przypomnieć, że w ramach tego programu objęliśmy opieką 30 ukraińskich rodzin z Chernihowa - ofiar wojny po rosyjskiej agresji przez polskie rodziny a od pewnego czasu jesteśmy wsparci przez uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego z ul. Grodzkiej w Krakowie.

W ramach akcji wysłaliśmy 8 transportów żywności i ubrań, w wyniku akcji "Zima" zebraliśmy 6 palet odzieży, obuwia, itp. rzeczy, wysłaliśmy 7 agregatów prądotwórczych, które okazały się niezwykle przydatne, latarki czołowe, ładowarki i wiele tego typu sprzętu. Niedawno gościliśmy na koloniach 18 dzieci z rodzin, którymi się opiekujemy, w naszym regionie, co dało ty dzieciom odpoczynek od wojny, możliwość zwiedzenia Małopolski i sporo dziecięcej beztroski.

Najważniejszą częścią rozmowy była dyskusja o dalszych kierunkach współpracy i pomocy dla Ukrainy a konkretnie dla ludzi z Czernihowa. Nie da się ukryć, że zainteresowanie problemami Ukrainy uległo poważnemu obniżeniu, sytuacja ekonomiczna polskich rodzin również się pogorszyła. Szukamy więc takich metod pomocy, które z jednej strony będą efektywne i skierowane do ludzi w najtrudniejszej sytuacji życiowej po stronie ukraińskiej z drugiej zaś będą możliwe do realizacji dla nas, organizacji, która nie posiada przecież nadmiernych możliwości a może się tylko wspomagać ofiarnością i wrażliwością dołączając do tego naszą energię, dobrą organizację oraz ponad roczne doświadczenie.
Wołodymr i Iryna wyjechali zabierając ze sobą 8 transport pomocy dla rodzin, pochodzącej od uczniów szkoły o której już powyżej wspomniałem i nasze serdeczne słowa.

Poniżej pamiątkowe zdjęcie z naszego spotkania z flagą Ukrainy, którą wspólnie podpisaliśmy.
[EEN-2023-07-12]