Solidarność to znaczy razem

43. rocznica Porozumień Sierpniowych - obchody

Pomnik Solidarności w Nowej Hucie

Tegoroczne obchody 43. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych i symbolicznej daty powstania wielkiego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ, Stowarzyszenie Sieć Solidarności rozpoczęło 27 sierpnia, od złożenia wieńców pod Pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym w Krakowie - Nowej Hucie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dr. Michał Wenklar - zastępca dyrektora IPN w Krakowie. Poza Siecią Solidarności, kwiaty złożyli senatorowie RP Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider, Dyr. IPN o. Kraków.

Medale "Dziękujemy za wolność" XXVI edycji

Główna część uroczystości odbywała się w Nowohuckim Centrum Kultury podczas których wręczono Medale "Dziękujemy za wolność" XXVI edycji, przyznane 34 osobom a także Dyplomy "Solidarnym" za wspieranie działalności naszego Stowarzyszenia. W uroczystości wzięło udział ponad 120 osób, w tym osoby uhonorowane medalami, wraz z bliskimi członkowie i sympatycy Sieci Solidarności i wreszcie liczna grupa ważnych osobistości publicznych. Patronat objął Prezydent m. Krakowa prof. Jacek Majchrowski a medale sfinansowało Województwo Małopolskie, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Zakończyliśmy tym samym obchody 35. rocznicy Wiosny Solidarności, czyli strajku w Nowej Hucie, w Stoczni Gdańskiej oraz w innych zakładach Polski w 1988 r. Podczas uroczystości obecni byli członkowie Komitetu Strajkowego Hutników z 1988 r. Andrzej Krajewski, Władysław Kielian oraz kilkanaście osób wspierających tamten strajk.

Podczas Spotkania Ludzi Solidarności po uroczystościach wracaliśmy wspomnieniami do tamtych czasów z 1988 i 1989 r.

Wystawa fotograficzna Mariusza Bembenka w NCK

Mariusz Bembenek, który był jednym z uhonorowanych kolegów przygotował wystawę pt. "1989 - czas przełomu i buntu", na której zaprezentował swoje fotografie z lat 1988-1989. Warstwa jest czynna w NCK do 10 września br.

Nasza droga do wolności

W dniu 31 sierpnia, Stowarzyszenie Sieć Solidarności oddało hołd Ludziom Solidarności składając kwiaty z napisem "Dziękujemy za wolność" pod Tablicą "Nasza droga do wolności", która znajduje się na Bramie Głównej Huty T. Sendzimira. Wraz z nami wieniec złożyli Małgorzata Szostak i Paweł Rogala - przedstawiciele Ruchu Polska 2050.

Po krótkim wprowadzeniu Edwarda E. Nowaka głos zabrał Stanisław Handzlik, który mówił o naszej drodze od sierpnia 1980 do strajku wiosną 1988, późniejszej jawnej działalności, które doprowadziły do relegalizacji Solidarności. O początkach powstawania MKZ Małopolska wspominał Adam Kramarczyk.

Nie oddamy Sierpnia

W 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Stowarzyszenie Sieć Solidarności zaprosiło do oddania hołdu Ludziom Solidarności przy Płycie "Nie oddamy Sierpnia" znajdującej się na Rynku Głównym w Krakowie.

Uroczystość rozpoczął Edward E. Nowak, przypominając, że ta skromna tablica została wmurowana w drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych w brawurowy sposób, w czasach stanu wojennego. Jej prawdziwy sens zawiera się nade wszystko w słowach "Nie oddamy Sierpnia", które i dzisiaj winny być dla nas zobowiązaniem. Po złożeniu kwiatów z napisem "Dziękujemy za wolność" oraz kilku białych róż przez uczestniczących kilka osób ze środowiska artystycznego naszego miasta, głos zabrał senator Bogdan Klich, założyciel i działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1980 r., który nawiązał do słów Jacka Kuronia, że Solidarność to był nasz "gwiezdny czas".

Publikacje rocznicowe

Stowarzyszenie wydało z okazji 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych okolicznościowy Biuletyn Informacyjny nr. 37 a także wkładkę z biogramami osób uhonorowanych Medalem "Dziękujemy za wolność" XXVI edycji (dostępne na stronie internetowej)

Uroczystości Fotografowali: Jacek M. Stokłosa, Paweł Kozłowski, Andrzej Majka a filmowali Krzysztof Nowak a także Jacek Niedżwiecki; można je znaleźć na stronach internetowej i na facebook'u Sieci Solidarności.

Na stronie na facebook'u Sieci Solidarności publikujmy w tym miesiącu, materiały przypominające o wydarzeniach SIERPNIOWYCH. Natomiast na nowej stronie internetowej sss.net.pl w ARCHIWUM znaleźć można materiały projektu MAŁOPOLSKA '80 o tym jak powstawała Solidarność w naszym regionie a tam publikacje, wydawnictwa, opracowania, dokumenty, biogramy, druki, wspomnienia, zdjęcia, filmy, w sumie około 150 rekordów materiałów często dotychczas.

[EEN.01.09.2023]