Solidarność to znaczy razem

Zajrzyj do Huty 2023

W 2023 roku gospodarzem tego projektu w Sieci Solidarności był Paweł Rogala, który 16 września osobiście poprowadził - nietypowy jak dla naszego stowarzyszenia - Spacer, którego celem było opisanie zamierzenia zespołu architektów współpracujących z Tadeuszem Ptaszyckim. Spacerowicze rozmawiali o renesansowych miastach idealnych, przyglądali się drobiazgom takim jak trelki, attyki czy półcienie, młodzież nauczyła się słowa,,cinkciarz", był też,,Bauhaus",,, styl międzynarodowy" oraz Ebenezer Howard i idea miasta-ogrodu (to w kontekście osiedla Willowego oraz osiedla Wandy).

Na następny dzień, był 17 września, ważna rocznica. Tego dnia w 1980 roku Niezależny samorządny Związek Zawodowy powstały w wyniku Porozumień Sierpniowych przybrał nazwę "Solidarność".
Paweł Rogala poprowadził rozmowę z Zygmuntem Łenykiem - dysydentem, działaczem Konfederacji Polski Niepodległej, więźniem politycznym, obywatelem.
Zygmunt opowiada ciepłym, dobrym głosem. Z poczuciem niestosowności zadawałem mu pytania o jego życie i doświadczenie obywatelskiej aktywności. Bałem się przerywać temu głosowi. Jak napisał Paweł w swojej relacji: "...Może kiedyś będziecie mieć okazję posłuchać Zygmunta. I może opowie wam chociażby o podobieństwie między pracą terapeuty w szpitalu Babińskiego a zaangażowaniem się w działalność opozycyjną na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Może kiedyś usłyszycie właśnie od niego o więziennej nudzie i więziennych represjach, o konstruowaniu prostych grzałek do gotowania wody i o tym, dlaczego według Zygmunta głodówki więźniów były wątpliwą formą protestu wobec łamania więziennego regulaminu. Słuchałem dobrego, ciepłego głosu Zygmunta, słuchałem głosu, w którym rozpoznałem spokojną pewność siebie człowieka, który wie, że jego wybór był słuszny. Zygmunt mówi głosem dobrym, ale nie moralizującym, głosem mocnym, ale nienachalnym. Pamiętacie ten znany cytat z Józefa Tischnera:,, nie prowdy sukaj ino kolegów"? Pamiętacie? To wyobraźcie sobie moje szczęście i wdzięczność losowi, że Zygmunt to mój kolega.

To już 15 edycja projektu "Zajrzyj do Huty". Z tej okazji Muzeum Nowej Huty zorganizowało w dniu 15 września br. spotkanie najbardziej wytrwałych współorganizatorów tej akcji. Stowarzyszenie Sieć Solidarności uczestniczy w akcji od początku swojego powstania, za co Edward Nowak odebrał Dyplom 15 lecia z rąk dyr. Jacka Salwińskiego oraz Karoliny Żłobeckiej.

[EEN]