Rankiem 18 października 2023 r. członkowie Stowarzyszenia Sieć Solidarności oddali Hołd Poległym Stoczniowcom 1970 r. oraz innym ludziom poległym za wolność a także zmarłym Ludziom ruchu Solidarność. Złożyliśmy wszyscy wspólnie, wieniec z napisem "Dziękujemy za wolność - Stowarzyszenie Sieć Solidarności" przed Trzema Krzyżami Gdańskimi. W tle stali Janek Jankowski i Bogdan Stelmach z naszymm banerem. Edward E. Nowak przemawiający w imieniu stowarzyszenia powiedział m.in., że ten pomnik to nie tylko miejsce uświecone krwią poległych stoczniowców ale także symbol-przestroga na przyszłośc aby władza nie ważyła się rozwiązywać kofliktów społecznych siłą. Była to bardzo poruszająca chwila.
Potem zwiedzaliśmy teren wokół pomnika, pamiątkowe tablice, zrobiliśmy także wiele zdjęć i nakręcony został film przez Krzysztofa Nowaka oraz wspólne zdjęcie pod Pomnikiem.
***
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 - pomnik w postaci trzech krzyży z kotwicami, upamiętniający ofiary wydarzeń Grudnia 1970 i znajdujący się na placu Solidarności w Gdańsku, w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, niedaleko miejsca, gdzie padli pierwsi czterej zabici (Kazimierz Stojecki, Jerzy Matelski, Andrzej Perzyński i Stefan Mosiewicz). Został odsłonięty 16 grudnia 1980.
Ten pomnik jest pełen symboli. Trzy krzyże o wysokości 42 metrów i wadze 42 ton każdy, ustawione na planie trójkąta o nieregularnym i spękanym kształcie, upamiętniają trzech pierwszych zabitych stoczniowców. Spinające krzyże mosiężne kotwice, każda ważąca 2 tony, są znakiem nadziei i nawiązują do wydarzeń z 1956, 1970 i 1980 roku.
W dolnej partii pomnika umieszczono płaskorzeźby ze stali nierdzewnej przedstawiające życie stoczniowców. Widnieją na nich również daty: 1956, 1970, 1980 i 1981. Na jednej umieszczono fragment wiersza Czesława Miłosza:
"Który skrzywdziłeś człowieka prostego, / śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, / (...) nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. / Możesz go zabić - narodzi się nowy. / Spisane będą czyny i rozmowy (...)".
Od strony stoczni znajduje się mur z około 40 tablicami. Zawierają one m.in: 21 postulatów strajkowych, tekst Psalmu 29, wers 11 (wg przekładu Czesława Miłosza) i nazwiska poległych w 1970 roku.
Na pomniku znaleźć można także inskrypcję z przesłaniem w pięciu językach (polskim, niemieckim, angielskim, francuskim i rosyjskim):
"POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW 1970
POMORDOWANYM - NA ZNAK WIECZNEJ PAMIĘCI
RZĄDZĄCYM - NA ZNAK PRZESTROGI IŻ ŻADEN KONFLIKT SPOŁECZNY W OJCZYŹNIE NIE MOŻE BYĆ ROZWIĄZANY SIŁĄ
WSPÓŁOBYWATELOM - NA ZNAK NADZIEI IŻ ZŁO MOŻE ZOSTAĆ PRZEZWYCIĘŻONE."