Znicz Solidarności 2023. Podsumowanie
Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w akcji ZNICZ SOLIDARNOŚCI 2023.
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności", po raz dwunasty przeprowadziło akcję ZNICZ SOLIDARNOŚCI. Zapaliliśmy 411 zniczy na 76 cmentarzach. W akcji uczestniczyło 64 osoby. Akcję Znicz Solidarności prowadziliśmy w dniach 28, 29, 30, 31 października oraz sporadycznie 1 i 2 listopada. Nasi członkowie oraz liczna grupa wolontariuszy zapaliła więcej niż 420 zniczy, z czego 290 zniczy na krakowskich cmentarzach (130 zniczy na cmentarzu Rakowickim, 44 w Grębałowie, podobnie na Prądniku Czerwonym), pozostałe w regionie, na grobach ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ.
Znaczącą pomoc otrzymaliśmy - podobnie jak w ub. dwóch latach - od wolontariuszy małopolskiej struktury Polska 2050, którzy udali się na bardziej odległe cmentarze w naszym regionie.
Znicze Solidarności zapaliliśmy na cmentarzach Krakowa: Rakowice, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Salwator, Podgórze, Borek Fałęcki, Prokocim, Wola Duchacka, Rząska, Bieżanów - Mała Góra i kościół, Pychowice, Maki Czerwone, Wróblowice, Grębałów i Mogiła w Nowej Hucie, nowy cmentarz Żydowski, na małych cmentarzach na obrzeżach Krakowa: Bibice, Bolechowice, Korzkiew, w kaplicy w Krzeszowicach, Liszki, Morawica, Nawojowa Góra, Tyniec, na cmentarzach Małopolski: Olkusz, Skała, Słomniki, Radziemice, Bochnia, Niepołomice, Zabierzów Bocheński, Wieliczka, Nowy Sącz, Myślenice, Osieczany, Pcim, Olszanica, Swojczany, Tczyca, Lipnica Murowana, Łapanów, Gruszów, Żegocina, Limanowa, Maków Podhalański, Juszczyn, Wiśniowa, Kasinka Wielka, Dobczyce, Raciechowice, Gorlice, Czchów, Tęgoborze, Paleśnica, Olszyny, Busko Zdrój, Tarnów, Wierzchosławice i Koszyce Małe, Wawrzeńczyce, Bucze k. Brzeska, Skawina, Chrzanów, Wola Radziszowska, Ryczów, Świątniki Górne, Stadniki, Stanisławów, Wadowice, Krynica, Bielanka k. Raby Wyżnej, Nowy Targ, Łopuszna, Zakopane oraz w Gwizdowie k. Łańcuta. Zapaliliśmy Znicz Solidarności Adamowi Zagajewskiemu w Panteonie Narodowym w kościele ś.s. Piotra i Pawła.
Znicze Solidarności zapaliliśmy także na grobach oraz w symbolicznych miejscach upamiętniających ofiary powstań narodowych, wojen światowych, represji politycznych, ofiar stanu wojennego a także na symbolicznej mogile poświęconej ofiarom wojny w Ukrainie.
Listę Pamięci publikujemy na stronie internetowej Sieci Solidarności www.sss.net.pl, w katalogu PAMIĘĆ, podobnie jak plany głównych cmentarzy.
Na Liście Pamięci Solidarności Małopolskiej znajdują się nazwiska 424 osób. Jak zawsze zidentyfikowaliśmy kolejne groby, na których zapaliliśmy znicze a po akcji postaramy się uzupełnić Listę Pamięci.
Niemal na bieżąco relacjonowaliśmy przebieg akcji na facebook'u Sieci Solidarności. W tym roku, ze względu na ogromną ilość grobów oraz zdjęć, staraliśmy się nie robić i nie publikować wszystkich, ale tylko reprezentatywne, ograniczając relacje, ale i tak mogło to być nużące dla czytających naszą stronę, ale dla rodzin i przyjaciół być może pożyteczne. Od trzech grup nie otrzymaliśmy relacji ani zdjęć.
Wielką satysfakcję sprawiały nam pozostawione plakietki z ubiegłych lat i ponownie zapalane znicze. Otrzymaliśmy wiele dowodów sympatii ii wdzięczności za pamięć od rodzin i bliskich zmarłych.
Zarząd Stowarzyszenia "Sieć Solidarności składa serdeczne wyrazy wdzięczności do następujących osób uczestniczących w akcji ZNICZ Solidarności 2023 w Małopolsce: Gabriel Abratowicz, Łukasz Bałajewicz, Józef Bobela, Krzysztof Burnetko z synem Jakubem, Jan Ciesielski, Grażyna Chęcińska, Mirosław Chodur, Lesław Chruścik, Ewa Deskur, Leszek Dulba, Agnieszka Grzesiak, Jarosław Jagłowski, Jacek Jarmuła, Krystyna Jarosz, Henryk Kazimierski, Danuta Kinaszewska, Bogdan Klich, Bogdan Kowalewski, Adam Kramarczyk, Edyta Król-Ogar, Ilona Kwiecień, Mirosław Luty, Andrzej Łaptaś, Robert Maciaszek, Andrzej i Małgorzata Majka, Andrzej Marciniak, Monika Motyczyńska, Danuta Muszyńska, Elżbieta i Jacek Niedżwieccy, Edward i Halina Nowak, Krzysztof Nowak, Janusz Opydo, Paweł, Jan i Wojciech Orzeł, Janusz Petlicki, Krystyna Ryczaj Marchewczyk,, Paweł Rogala, Cezary Ruszczak, Robert Sobol, Bogdan Stelmach, Irena Supłat-Dyna, Tomasz Szczepanik, Helena Targowicz, Piotr Warisch, Grzegorz Wiśniewski, Teodor Włosek, Tomasz Wojciechowski. Osobno chciałbym wymienić piękny przykład rodziny Zbigniew Papierza, która uczestniczy w akcji wspólnie; w tym roku: Anną Nodzyńską-Papierz, Alicją Wodką z mężem Grzegorzem i dziećmi Dominiką i Tomkiem, Aleksandrą Papierz-Rykałą z mężem Wojciechem i synkiem Leosiem. Podziękowania należą się wolontariuszom, głównie ze Stowarzyszenia Polska 2050 a szczególnie koordynatorowi Pawłowi Rogali, który wystąpił z inicjatywą pomocy w naszej akcji po raz kolejny.
Akcję wsparli darowizną pieniężną: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kazimierz Barczyk, Anna Lilpop-Michańków, Stanisława Karpińczyk, Janusz Petlicki, Zbigniew Papierz, a wyjątkowo hojnie Jacek Szeląg.
W tym roku akcja była dobrze zaplanowana i przygotowana, znacznie wcześniej zamówiliśmy znicze, pamiętając o problemach w 2022 r. Znicze przywieźli Edward E. Nowak, Jacek Szeląg, Bogdan Stelmach i Henryk Kazimierski. Andrzej Łaptaś sporządził mapy cmentarzy z zaznaczeniem grobów. W tym roku Małopolska Lista Pamięci i plany głównych cmentarzy opublikowane były na nowej stronie internetowej.
Problemy były z przywieszkami, gdyż upadła firma, która to robiła. W tej sytuacji wykonaliśmy przywieszki metoda chałupniczą, ale okazało się, że stało się to okazją do wspaniałego wspólnego spotkania, podczas którego kleiliśmy przygotowane wcześniej plakietki przez Małgorzatę i Andrzej Majkę oraz zakupione taśmy orderowe przez Gabriela Abratowicza i Edwarda Nowaka. W zespole pracowali: Halina Nowak, Danuta Kinaszewska, Andrzej Marciniak, Henryk Kazimierski, Bogdan Stelmach, Janusz Petlicki, Gabriel Abratowicz, wspierani przez Krzysztofa Nowaka, Adama Kramarczyka, Edwarda Nowaka oraz Elę i Jacka Niedźwieckich. Akcję Znicz Solidarności 2023 koordynował Edward E. Nowak i relacjonował na facebook'u.
W przyszłym roku musimy wcześniej zapewnić udział w akcji większej liczby wolontariuszy, gdyż coraz trudniej członkom Sieci w podeszłym wieku przychodzi brać udział w akcji. musimy także wcześniej zapewnić sobie przywieszki.
Zarząd Stowarzyszenia"Sieć Solidarności"