Solidarność to znaczy razem

Ostatnia droga Haliny Badowskiej-Krzywobłockiej

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pożegnaliśmy kol. Halinę Badowską-Krzywobłocką. Swoją przyjaciółkę i wieloletnią współpracowniczkę, żegnała b. minister Kultury Joanna Wnuk Nazarowa. W imieniu Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" złożyli wieniec z napisem "Dziękujemy za wolność" oraz zapalili Znicz Solidarności, koledzy Andrzej Marciniak oraz Henryk Kazimierski.

**********

Halina Badowska-Krzywobłocka (ur. 1947, zm. 01.02.2023 w Katowicach) była pracownikiem i chórzystką Filharmonii Krakowskiej. Gdy wybuchła Solidarność, aktywnie zaangażowała się w jej działalność. W sferze kultury była jedną z bardziej rozpoznawanych osób.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, kontynuowała działalność solidarnościową w strukturach podziemnych. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach organizowanych w kościele w Mistrzejowicach przez ks. Kazimierza Jancarza, szczególnie dotyczących spraw kultury a trzeba przypomnieć, że wówczas było to miejsce niezwykle ożywionej działalności ruchu kultury niezależnej.

Podczas wyborów czerwcowych 1989 r. była członkiem Obwodowej Komisji Wyborczej w Krakowie-Nowej Hucie. Po wyborach działała w Komisji Kultury przy Zarządzie Regionu Małopolskiej Solidarności.

W kolejnych latach była bliską współpracowniczką dyrektor Filharmonii Krakowskiej Joanny Wnuk Nazarowej a gdy ta została ministrem kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka (1997-1999) objęła funkcję doradcy. Następnie pracowała w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Odznaczona za zasługi dla kultury Złotym Krzyżem Zasługi (2010)

Cześć Jej Pamięci
Stowarzyszenie "Sieć Solidarności"