Solidarność to znaczy razem

Noworoczne spotkanie działaczy opozycji antykomunistycznej

Noworoczne spotkanie działaczy opozycji antykomunistycznej

Witam wszystkich przybyłych na I Spotkanie Środowiskowe Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych - rozpoczął Edward E. Nowak przewodniczący rady.

Wiele osób z naszego grona nie może wziąć udziału w naszym spotkaniu, z powodu stanu zdrowia. Kierujemy do nich serdeczne życzenia zdrowia; trzymajcie się.
W imieniu własnym oraz Wojewódzkiej Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, przekazuję Wam i Waszym bliskim życzenia zdrowia i solidarności, długich lat życia, bowiem potrzebują Was bliscy, potrzebuje nasza Ojczyzna, Szczęśliwego Nowego 2025 Roku. Życzymy Polsce pokoju, bezpieczeństwa, wolności i solidarności, równości i demokracji, harmonijnego rozwoju.

W kończącym się roku, pożegnaliśmy na zawsze wielu ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego Solidarność: Aleksandra Herzoga, ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego, Ryszarda Lebiesta, Piotra Ziębę, Kazimierza Godlewskiego, o. Dominika Orczykowskiego, Halinę Bortnowską, Ewa Rojek, Tadeusza Ćwiękę, Jerzego Ostałowskiego, Zofię Ziarkowską, Zenona Urygę, Danutę Torbicz, Marię Osterwę Czekaj, Eugena Allgowera, Irenę Bahr Świdzińską, Edwarda Petlica, Leszka Szarugę, Leszka Moczulskiego, Fryderyka Czerwińskiego, Jerzego Wyskiela, Andrzeja Krajowskiego, Karola Krasnodębskiego. Uczcijmy zmarłych koleżanki i kolegów, także tych których nie zdołałem wymienić, Minutą Ciszy.

Po tych uroczystych i refleksyjnych słowach wystąpił Jan Krzysztof Klęczar - Wojewoda Małopolski, który w szerszym wystąpieniu mówił o znaczeniu i zasługach dla kraju, ludzi środowiska opozycji antykomunistycznej. Na koniec złożył nam serdeczne życzenia noworoczne.

Wystąpienie przewodniczącego rady:
Celem naszego spotkania, jest nade wszystko spotkanie ludzi szeroko rozumianego ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ, który rozpoczął się w sierpniu 1980 roku, chociaż nieliczni z nas mieli odwagę podjąć działania na rzecz wolności już wcześniej, lecz najpełniej połączyła nas Solidarność.
Solidarność to znaczy razem, nigdy jeden przeciwko drugiemu, a przecież wiemy, że mam różne systemy wartości, różnie wyobrażamy sobie Polskę, różnymi drogami do wolności szliśmy.

Nasze pokolenie odchodzi do historii; może nadchodzi zatem czas, wyciszenia sporów, podania sobie ręki, wybaczenia wzajemnych zniewag, dalszego życia i aktywności, w poszanowaniu naszych odmienności, poglądów, wiary, doświadczeń.
Być za czymś, nie musi oznaczać być przeciwko.

Postała nowa Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. DOAiORPP, chciałaby taką pojednawczą, integrującą rolę wypełniać; czas wrócić do korzeni solidarności.
Rada, nie ma charakteru politycznego, nie służy żadnej opcji politycznej, chociaż każdy z nas ma swoje, zapewne mocno ugruntowane poglądy, to chcemy działać wspólnie. Rada działa społecznie. Rada będzie działać jako wspólne struktura, ale ma charakter przedstawicielski poszczególnych środowisk: Solidarności, opozycji przedsierpniowej, młodzieżowych (NZS, FMW i WiP), niepodległościowych, samorządowych i gospodarczych, jest przedstawicielka kobiet.

Wg. oficjalnych dokumentów w Małopolsce jest około 1000 osób, w tym ok. połowa z Krakowa a połowa z regionu posiadających status. Wiele osób zasługuje aby taki status jeszcze uzyskać.

Zostałem wybrany przewodniczącym Rady i mogę zapewnić, że będę dążył do bezstronności naszych decyzji i działań dla dobra całego środowiska i poszczególnych osób, działaczy opozycji i osób represjonowanych.

Edward E. Nowak przedstawił wszystkich czlonków rady: Zdzisław Jurkowski, Zygmunt Łenyk, Przemysław Migała, Edward E. Nowak, Krystyna Ryczaj-Marchewczyk, Bogusław Sonik, Tadeusz Syryjczyk, Krzysztof Szwiec, Wiktor Wszołek.

Na zakończenie wystąpienia przedstawił podstawowe zadania wynikające z Zarządzenia Wojewody Małopolskiego, dodając, że Rada, poza opiniowaniem wniosków o status, zamierza skoncentrować swoją działalność na trzech kluczowych celach:
1) świadczenie pomocy i opieki uprawnionym,
2) tworzenie atmosfery szacunku i pamięci wobec działaczy i osób represjonowanych
3) integracja środowisk opozycyjnych

Na ulotce, która przygotowaliśmy przedstawiliśmy podstawowe informacje nt. składu rady, jej zadań a także wykaz uprawnień jakie posiadają obecnie osoby ze statusem.

W dalszej części spotkania kol. Przemysław Migała zaprezentował podstawowe uprawnienia osób posiadających status działacza opozycji antykomunistycznej i/lub osoby represjonowanej. Z kolei Zygmunt Łenyk, w dosyć obszernym wystąpienia przedstawił ideę integracji środowiska, nawiązując nierzadko do historycznych wzorów, "ucierania się poglądów", zwracając uwagę na to, że dzisiaj nie mamy wrogów w kraju ale osoby o odmiennych poglądach, to Rosja jest wrogiem, agresorem na świecie.

Glos zabrały także inne osoby, rozpoczął Krzysztof Bzdyl, wzbudzając sprzeciw niektórych, zapewne z powodu postulatów dotyczących spraw politycznych oraz dotyczących raczej kombatantów a nie osób z opozycji. Wspierał go później kol. Stanisław Tatara. Leszek Dziech-Zieliński wzywał m.ini. do świętowania 31 Sierpnia, do uhonorowania zasłużonych ludzi opozycji. Magdalena Maliszewska zwracała się o to aby objąć Operę Krakowską biletami ulgowymi. Tadeusz Drwal, inicjator Krzyża Wolności i Solidarności, apelował abyśmy występowali podczas oficjalnych uroczystości pod transparentem Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, aby organizować częściej spotkania środowiskowe. Kol. Tadeusz Syryjczyk, członek rady, wyjaśniał, że pewne uprawnienia wynikają także z ustaw emerytalnych dla osób, które czynnie działały w latach 1956-1989 w strukturach podziemnych. Bogusław Pietrus apelował o lepsza informację, wykorzystując m.in. profile społecznościowe.

Spotkanie zmierzało do końca. Wielu uczestników podkreślało potrzebę takich spotkań, w duch koncyliacyjnym, porozumienia i wzajemnego wsparcia.
W spotkaniu wzięło udział ponad sto osób, za co członkowie rady bardzo dziękują.

[EEN]

Zdjęcia


fotografii: 24, na stronach: 2