Solidarność to znaczy razem

Zespół "Solidarność Rodzin: Polska-Ukraina" zakończył swoją działalność

W dniu 20 lutym swoje ostatnie spotkanie odbył Zespół "Solidarność Rodzin Polska - Ukraina.

Wiosną 2022 roku rozpoczęliśmy nasz projekt - pamiętając wsparcie jakiego doświadczyliśmy od społeczeństw krajów Europy i całego świata, gdy walczyliśmy z systemem komunistycznym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. We współpracy z partnerami ukraińskimi Stowarzyszeniami Opora i Beket objęliśmy opieką poszkodowane rodziny z Czernihowa i okolic.

Pierwszą transzę 32 paczek wysłaliśmy do Czernihowa 23 lipca 2022 roku. W ciągu 2 lat trwania projektu takich transportów było 11 oraz specjalna Akcja, w której wysłaliśmy kilka dużych palet ubrań i innych rzeczy na zimę. Paczki przygotowywały osoby i rodziny z Polski i zagranicy, osobiście lub zlecając to Zespołowi Projektu. Aktywnie włączyła się młodzież z VII Prywatnego Liceum im. Mikołaja Reja z nauczycielem, Pawłem Rogalą, pani Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Fundacja Kyoto - Kraków. Posyłaliśmy żywność, środki higieny, ciepłą odzież, agregaty prądotwórcze, laptopy, powerbanki, rowery i leki.
W kompletowaniu transportów wspomagało nas wiele osób oraz organizacji, w tym: społeczność parafii angielskojęzycznej z Warszawy z duszpasterzem O. Wiesławem Dawidowskim, firma Market Punkt 4 PL, firma Tummim Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa im. bł. Celiny Borzęckiej. Transporty wozili wolontariusze: Katarzyna Corominas, Kuba Matulski, Jakub Cienik, Anna Białko, Maria Chupryna i inni.

Dwukrotnie zaprosiliśmy na pobyt w Małopolsce grupy dzieci z Czernihowa, liczące prawie po 20 osób. Było to możliwe dzięki życzliwości ks. Andrzeja Augustyńskiego Prezesa Stowarzyszenia Siemacha, akcję wspierali Konsul Honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka, władze Województwa Małopolskiego oraz Krakowa, Park Rozrywki Energylandia, Ewa Bigosz-Lassota i Piotr Wiśniewski właściciele Firmy "Ster", dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Wspierało nas wiele osób z Polski i zagranicy, wpłacając systematycznie lub okazjonalnie środki finansowe na specjalne subkonto, szczególnie pani Mary Hester z USA, niektórzy anonimowo.

W formie finansowej na nasze subkonto wpłynęło prawie 115 tys. zł. za które kupowaliśmy dodatkowo rzeczy do paczek, kupowaliśmy w oddzielnych akcjach np. buty dla żołnierzy. Ostatnie pieniądze przeznaczyliśmy na zakup profesjonalnych opasek uciskowych (staz) ratujących zdrowie i życie na polu walki, jak też ludności cywilnej na terenach operacji wojennych.

Jeszcze raz dziękujemy osobom, które wspomagały konkretne rodziny ukraińskie i tym wszystkim naszym darczyńcom, osobom i instytucjom, które pomagały nam w organizacji transportów i wypoczynku dzieci.

Szczegółowe relacje oraz informacje o podejmowanych działaniach można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Sieć Solidarności www.sss.net.pl

Po wojnie pojedziemy do Czernihowa.

Zespół Solidarność Rodzin Polska-Ukraina Stowarzyszenia Sieć Solidarności działał w składzie: Anna Kozłowska (Dyrektor), Nataliya Bishko, Krzysztof Chutkiewicz, Edward E. Nowak, Elżbieta i Jacek Niedźwiecki, Krystyna Ryczaj-Marchewczyk.

[EEN-20.02.2025]