
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia "Sieć Solidarności" 17 maja 2025 r. w Muzeum Krakowa w Krzysztoforach
Walne zgromadzenie "Sieci Solidarności" otworzył, w pierwszym a następnie w drugi terminie prezes Edward E. Nowak. W zebraniu uczestniczyło 38 osób, członków stowarzyszenia, na ogólną liczbę 110 czlonków, w tym 104 czlonków zwyczajnych i 6 wspierających. Prezes przedstawił obecnych na zebraniu nowych czlonków, którzy przystąpili od czasu poprzedniego walnego zebrania.
W głosowaniu jawnym wybrano przewodniczącego zgromadzenia: Edwarda Nowaka zaś sekretarzem Danutę Kinaszewską - wiceprezeskę. Następnie przyjęto porządek zebrania, w którym były dwa zasadnicze punkty: sprawozdanie zarządu z działalności w 2024 roku wraz z informacją o działalności do czasu niniejszego zebrania oraz dyskusja o dalszej działalności stowarzyszenia.
który został wybranym przewodniczącym zgromadzenia, a sekretarzem została Danuta Kinaszewska.
Powołano komisję skrutacyjną, w składzie: Joanna Kozioł, Elżbieta Niedżwiecka, Gabriel Abratowicz. oraz Komisję Uchwał i Wniosków w składzie: Adam Kramarczyk jako przewodniczący oraz członkowie: Paweł Rogala,
Sprawozdanie z działalności Zarządu wraz ze sprawozdaniem finansowym za 2024 r. Zarząd przedstawił w formie obszernego pisemnego sprawozdania i przekazał przed zebraniem członkom stowarzyszenia w formie e-mail'a.
W swoim wystąpieniu prezes Edward E. Nowak, przypomniał, że w minionym 2024 roku Zarząd działał w oparciu o uchwałę o Planie Działalności w 2024 roku, przyjęta 15.01.2024, postanawiając, że będziemy koncentrować naszą działalność na obchodach 35.rocznicy wydarzeń Roku 1989, a szczególnie na wyborach 4 czerwca oraz działaniach na rzecz Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej o ustanowieniu święta państwowego III Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 Czerwca jako Święto Wolności i Praw Obywatelskich, dniem wolnym od pracy.
Omawiając sprawy organizacyjne, prezes poinformował, że w 2024 r. stowarzyszenia odbyło jedno walne zgromadzenie 15 czerwca ub. roku oraz 6 zebrań zarządu a także liczne zebrania dot. konkretnych spraw. Zarząd III kadencji działał w ub. r. w składzie: Prezes Edward E. Nowak, wiceprezes Danuta Kinaszewska, członkowie zarządu: Wiesława Ciesielska,, Krzysztof Nowak, Paweł Rogala oraz dokooptowany w kwietniu Jacek Niedżwiecki.
Komisja Rewizyjna w składzie: Henryk Kazimierski - przewodniczący, Jan Ciesielski, Andrzej Marciniak. Sąd Koleżeński wybrano w następującym składzie: Krzysztof Bachmiński - przewodniczący, Adam Kramarczyk, Jan Wiercioch.
Następnie prezes, przedstawił działalność Sieci Solidarności w 2024 r. oraz w roku bieżącym, do dnia odbycia walnego zebrania w formie multimedialnej korzystając z relacji na stronie internetowej, prezentując ją w sześciu działach: TRADYCJA, PAMIĘĆ, EDUKACJA, WIĘZI, WSPARCIE, SOLIDARNOŚĆ DZISIAJ.
Naszym największym osiągnieciem wydaje się być Medal "Dziękujemy za wolność", którym uhonorujemy w tym roku, łącznie już ponad tysiąc osób. Podobnie ważna jest Akcja Znicz Solidarności, w ub. roku zapaliliśmy ponad 450 zniczy na 80 cmentarzach a w akcji uczestniczyło 66 osób. W ub. roku pożegnaliśmy wiele zmarłych osób działaczy Solidarności i podziemia, w tym także naszych członków, uczestniczyliśmy w ich pogrzebach, obchodzimy także rocznice ich śmierci, pamiętamy! Możemy podać wiele przykładów naszej aktywności edukacyjnej w minionym roku. Stowarzyszenie sporo robi dla integracji naszych czlonków i środowiska, wspólne Jajeczka wielkanocne czy wigilie, wycieczki, wyjścia do muzeów i teatru. W naszej pamięci pozostał wyjazd do Kopalni Wujek, aby oddać hołd poległym górnikom 16 grudnia 1981 r. Pięknym zwyczajem jest wręczanie naszym jubilatom portretów fotograficznych w formie obrazów. Staramy się także wspierać naszych czlonków inne osoby ze środowiska pomagając np. uzyskać status działacza opozycji, czy uzyskać świadczenie. Dużą wagę przykładamy do działalności, którą nazwaliśmy "Solidarność Dzisiaj", chcemy bowiem tworzyć solidarność, także teraz. To m.in. działania na rzecz solidarności z walczącą Ukrainą, jak choćby udział i organizacja manifestacji poparcia dla Ukrainy, solidarności z Białorusinami, jesteśmy organizacją jednoznacznie opowiadającą się za przynależnością Polski do Unii Europejskiej oraz do NATO, świętowaliśmy te rocznice. Ważną sprawą jest dla nas solidarność międzypokoleniowa, przeciwdziałanie wykluczeniu i wszelkim nierównościom. W najbliższym czasie weźmiemy udział w I Pieszym Rajdzie Solidarnych, którego celem jest integracja środowiska, ale także pomoc dzieciom w pieczy zastępczej.
Prezentacja ukazała dużą aktywność stowarzyszenia i pomimo, że trwała sporo ponad godzinę, wydaje się, że była atrakcyjna dla zebranych. Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o naszej działalności sugerujemy zapoznanie się z nimi na stronie www.sss.net.pl oraz na facebook'u.
Prezes przedstawił także podstawowe dane ekonomiczne (prawie 100 tys. zł. przychodów i kosztów, nie licząc odrębnego programu pomocy Ukrainie), Szczegóły ekonomiczno-finansowe tutaj pominiemy, w każdym razie sytuacja ekonomiczna stowarzyszenia jest dobra, mamy płynność finansową, nie posiadamy żadnych zaległości a to m.in. dzięki zarzadzaniu projektowemu oraz bardzo dobremu opłacaniu składek członkowskich i hojnym, stałym darowiznom wielu osób, którym serdecznie dziękujemy.
Osobno rozliczana była działalność naszej akcji pomocy dla Ukraińców z Czernihowa. Kierujmey raz jeszcze słowa uznania dla całego Zespołu Solidarność Rodzin (A.Kozłowska, Natalia Bishko, Krystyna Ryczaj Marchewczyk, Krzysztof Chutkiewicz, Ela i Jacek Niedźwieccy, Edward E. Nowak) za wysłanie 11transportów pomocy do Czernihowa, akcji ZIMA ( palety ubrań i innych rzeczy na zimę); dwukrotnie zaprosiliśmy na pobyt w Małopolsce grupy dzieci z Czernihowa, liczące prawie po 20 osób. Ostatnie pieniądze przeznaczyliśmy na zakup profesjonalnych opasek uciskowych (staz) ratujących zdrowie i życie na polu walki, jak też ludności cywilnej na terenach operacji wojennych.
Program SOLIDARNOŚC RODZIN został zakończony, wszystkie środki finansowe zostały rozliczone a subkonto zostało zamknięte.
Dzisiaj, imieniu stowarzyszenie przekazujemy Dyplom SOLIDARNY koledze Krzysztofowi Chutkiewiczowi za wspieranie naszej działalności, poprzez udział w akcji pomocy Ukrainie.
Na zakończenie wystąpienia Edward E. Nowak podziękował członkom Sieci Solidarności za zaangażowania i działalność w stowarzyszeniu.
W imieniu Komisji Rewizyjnej sprawozdanie przedstawił przewodniczący Henryk Kazimierski, która wnioskowała do Walnego Zgromadzenia o przyjęcie Sprawozdania Zarządu wraz ze Sprawozdaniem Finansowym za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. oraz o udzielenie Zarządowi absolutorium za okres sprawozdawczy.
Dosyć obszerne sprawozdanie zarządu spowodowało, że nie było nad nim zbyt dużej dyskusji; w glosowaniu jawnym wszyscy członkowie jednomyślnie głosowali za podjęciem uchwały o przyjęciu sprawozdań zarządu wraz ze sprawozdaniem finansowym za 2024 r. a także Sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej i udzieleniem Zarządowi absolutorium za 2023 rok.
Kolejnym punktem obrad była dyskusja o najbliższej działalności stowarzyszenia, szczególnie o postulacie rozszerzenia działalności naszego stowarzyszenia na cały kraj, wobec powtarzających się tego typu wniosków. Członkowie, odnieśli się do tej inicjatywy raczej sceptycznie, uznając, że nie są możliwe aktywna działania, jeśli nie uczestniczy się w nich osobiście, ważną kwestia jest także lider. Każdy może aplikować, aby zostać członkiem zwyczajnym albo wspierającym nasze stowarzyszenie, można także działać w mediach społecznościowych. Jeśli powstanie podobna do naszej inicjatywa, inna grupa zainteresuje się jakimś konkretnym projektem naszej działalności, jesteśmy gotowi udzielić jej wsparcia i pomocy, udostępnienia materiałów, i naszych doświadczeń. Nie chcemy jednak budować rozległej ogólnokrajowej struktury. Zwracamy także uwagę, na demokratyczny i wolnościowy charakter naszej organizacji, nie chcemy utracić naszej tożsamości.
W dalszej części zebrania, w wolnych wnioskach, głos zabierali: Rafał Kunaszyk, Paweł Rogala, Adam Kramarczyk, Andrzej Marciniak, Zygmunt Łenyk, Jacek Niedżwiecki, Kazimierz Barczyk, Janusz Petlicki, Tomasz Wojciechowski, Edward E. Nowak.
Rafał Kunaszyk proponował przygotowanie filmów - świadectw, o członkach stowarzyszenia i innych osobach środowiska, Pawle Rogala, aby być może utworzyć stronę podobną do inicjatywy "Ja świadek" o żydowskim holokauście.
Tomek Wojciechowski apelował, aby dotrzeć do ludzi środowiska z informacją o możliwości uzyskania statusu działacza opozycji antykomunistycznej, wciąż jest wiele osób, które o tym nie wiedzą, co potwierdził prezes wskazując, że w stowarzyszeniu 61 osób posiada taki status, ale jeszcze kilkanaście mogłyby wystąpić, ale trudno jest je namówić do przygotowania dokumentów.
Adam Kramarczyk zgłosił wniosek, aby rozpatrzeć opracowanie legitymacji członka stowarzyszenia, przyjęto z pewnym poparciem.
Kazimierz Barczyk przedstawił możliwości uzyskania dofinansowywania z licznych programów dotacyjnych województwa małopolskiego.
Jan Wacławski zwrócił uwagę na rocznicę p wyborów samorządowych sprzed 35 lat i apelował o uczczenie tej rocznicy, na co obszernie odpowiedział K. Barczyk przedstawiając, że odbędą się liczne uroczyste sesje rad gmin związane z tą rocznicą, np. uroczysta sesja Rady m. Krakowa z udziałem radnych z 1990 roku, odbędzie się 27 maja br.
Na zakończenie prezes Nowak przedstawił najbliższe planowane wydarzenia, szczególnie te związane z obchodami SWIĘTA WOLNOŚCI I SAMORZĄDNOŚCI, w dniach 27 maja - 4 czerwca, co będzie publikowane na stronie internetowej i na facebook'u Sieci Solidarności, zapraszając do udziału w nich, szczególnie 31 maja br. w Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie wręczymy Medale "Dziękujemy za wolność, po czym będzie koncert "Wolność Kocham i rozumiem" a także spotkanie Ludzi Wolności oraz w dniu 4 czerwca na Polonez Wolności i towarzyszące mu wydarzenia organizowane prze Krakowską Inicjatywę 4 Czerwca.
W imieniu Małopolskiej Rady Działaczy Opozycji Antykomunistycznej zaproszeni jesteśmy do udziału w I Pieszym Rajdzie Solidarnych w dniu 7 kwietnia. W Ogłoszenia są na naszych stronach.
Planujemy także Ognisko Sieci Solidarności w czerwcu, co będzie jeszcze dokładnie ogłoszone.
Wobec wyczerpania porządku obrad, przewodniczący zebrania podziękował członkom Sieci Solidarności, za działalność na rzecz stowarzyszenia oraz środowiska Solidarności w regionie Małopolska a także za liczny i aktywny udział w zebraniu.
Edward E. Nowak - prezes