Solidarność to znaczy razem

Wiosna Solidarności 1988 w obiektywie Andrzeja Stawiarskiego - album

Zapis zdarzeń. Strajk w Nowej Hucie. Wiosna Solidarności 1988 w obiektywie Andrzeja Stawiarskiego - to tytuł albumu pod redakcją Adama Gliksmana, wydanego przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności, z okazji 30. rocznicy  strajku w Kombinacie Metalurgicznym Huta im. Lenina w dniach 26 kwietnia - 4/5 maja 1988 roku.

Dostępny już jest album, którego siła przekazu opiera się na znakomitych fotografiach Andrzeja Stawiarskiego, dotyczących wydarzeń wiosny 1988 r., rozgrywających się w ówczesnym Kombinacie Metalurgicznym Huty im. Lenina. Przedstawiają one kolejny etap walki o dokończenie przemian, rozpoczętych robotniczym zrywem w sierpniu 1980 r. Entuzjazm, zdławiony wprowadzonym 13 grudnia 1981 r. stanem wojennym, odżywa ponownie.

To wiosna 1988 r. odrodziła nadzieję na kontynuowanie przemian zapoczątkowanych przed ośmiu laty na Wybrzeżu. Huta znów, podobnie jak przed laty, stała się miejscem strajków i protestów.

Fotografie Andrzeja Stawiarskiego przedstawiają całą dramaturgię tamtych dni. Mszę św., strajkujących robotników, wczytujących się w postulaty strajkowe, siedzibę komitetu strajkowego czy choćby ostrzeżenie dla "łamistrajków". Ale także rolę doradców i mediatorów. Pokazują determinację, skupienie i świadomość olbrzymiej odpowiedzialności za podjęte działania. Dziś są prawdziwym świadectwem determinacji i zaangażowania uczestników protestu.

Album będzie można otrzymać bezpłatnie podczas zbliżającej się nocy muzeów 18/19.05 br. w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie oraz w MHK na os. Słonecznym, ale ilość egzemplarzy jest ograniczona.